lynx 2.8.5pre9 - en to ja translation catalogue (1055 entries)

note: ****************************************************************** * The following definitions are for status line prompts, messages, or * warnings issued by Lynx during program execution.  You can modify * them to make them more appropriate for your site.  We recommend that * you extend these defin
en: Alert!: %s
ja: 警告!: %s

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Are you sure you want to quit?
ja: 本当に終了してもよろしいですか?

en: Really exit from Lynx?
ja: 本当に Lynx を終了しますか?

en: Connection interrupted.
ja: 接続が中断されました。

en: Data transfer interrupted.
ja: データ転送が中断されました。

en: Cancelled!!!
ja: キャンセルされました!!!

en: Cancelling!
ja: キャンセルします!

en: Excellent!!!
ja: そう来なくっちゃ!!!

en: Done!
ja: 完了!

en: Bad request!
ja: 無効なリクエストです!

en: previous
ja: 前の画面

en: next screen
ja: 次の画面

en: HELP!
ja: ヘルプ!

en: , help on
ja: , ヘルプ→

note: #define HELP
en: Commands: Use arrow keys to move, '?' for help, 'q' to quit, '<-' to go back.
ja: コマンド: [矢印キー] 移動、[?] ヘルプ、[q] 終了、[←] 戻る

note: #define MOREHELP
en: -- press space for more, use arrow keys to move, '?' for help, 'q' to quit.
ja: -- [スペースキー] 次ページへ [矢印キー] 移動 [?] ヘルプ [q] 終了

en: -- press space for next page --
ja: -- スペースキーで次のページ --

en: URL too long
ja: URL が長すぎます

note: Inactive input fields, messages used with -tna option - kw #define FORM_LINK_TEXT_MESSAGE_INA
en: (Text entry field) Inactive.  Press <return> to activate.
ja: (テキスト入力フィールド) 現在未選択 リターンキーで入力開始

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_INA
en: (Textarea) Inactive.  Press <return> to activate.
ja: (テキストエリア) 現在未選択 リターンキーで入力開始

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_INA_E
en: (Textarea) Inactive.  Press <return> to activate (%s for editor).
ja: (テキストエリア) 未選択 リターンで入力開始 (%s でエディタ起動)

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_INA
en: (Form field) Inactive.  Use <return> to edit.
ja: (フォームフィールド) 現在未選択 リターンキーで編集開始

note: #define FORM_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_INA_X
en: (Form field) Inactive.  Use <return> to edit (%s to submit with no cache).
ja: (フォームフィールド) 現在未選択 リターンで編集開始 (%s はキャッシュ無効で送信)

note: #define FORM_TEXT_RESUBMIT_MESSAGE_INA
en: (Form field) Inactive. Press <return> to edit, press <return> twice to submit.
ja: (フォームフィールド) 現在未選択 リターンで編集、リターン2回で送信

note: #define FORM_TEXT_SUBMIT_MAILTO_MSG_INA
en: (mailto form field) Inactive.  Press <return> to change.
ja: (mailto フォームフィールド) 現在未選択 リターンで変更

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_MESSAGE_INA
en: (Password entry field) Inactive.  Press <return> to activate.
ja: (パスワード入力フィールド) 現在未選択 リターンキーで入力開始

note: #define FORM_LINK_FILE_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE file entry field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ja: 変更できないファイル入力フィールド [↑][↓]かタブで移動

note: #define FORM_LINK_FILE_MESSAGE
en: (File entry field) Enter filename.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ja: (ファイル入力フィールド) ファイル名を入力 [↑][↓]かタブで移動

note: #define FORM_LINK_TEXT_MESSAGE
en: (Text entry field) Enter text.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ja: (テキスト入力フィールド) テキストを入力 [↑][↓] とタブで移動

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE
en: (Textarea) Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off.
ja: (テキストエリア) テキストを入力 [↑][↓] とタブで移動

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_E
en: (Textarea) Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off (%s for editor).
ja: (テキストエリア) テキストを入力 [↑][↓] とタブで移動 (%s でエディタ起動)

note: #define FORM_LINK_TEXT_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form text field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ja: 変更できないフォームテキストフィールド [↑][↓]かタブで移動

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit.
ja: (フォームフィールド) テキストを入力 リターンキーで送信

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_X
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit (%s for no cache).
ja: (フォームフィールド) テキストを入力 リターンキーで送信 (%s でキャッシュ無効)

note: #define FORM_LINK_TEXT_RESUBMIT_MESSAGE
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit, arrows or tab to move off.
ja: (フォームフィールド) テキストを入力 リターンキーで送信、矢印キーかタブで移動

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ja: 変更できないフォームフィールド [↑][↓]かタブで移動

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MAILTO_MSG
en: (mailto form field) Enter text.  Use <return> to submit, arrows to move off.
ja: (mailto フォームフィールド) テキストを入力 リターンで送信、矢印キーで移動

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MAILTO_DIS_MSG
en: (mailto form field) Mail is disallowed so you cannot submit.
ja: (mailto フォームフィールド) メールは禁止されていますので送信できません。

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_MESSAGE
en: (Password entry field) Enter text.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ja: (パスワード入力フィールド) テキストを入力 [↑][↓]かタブで移動

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form password.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ja: 変更できないパスワードフォーム [↑][↓]かタブで移動

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_MESSAGE
en: (Checkbox Field)   Use right-arrow or <return> to toggle.
ja: (チェックボックス) [→] かリターンキーでトグル変更

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form checkbox.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ja: 変更できないフォームチェックボックス [↑][↓]かタブで移動

note: #define FORM_LINK_RADIO_MESSAGE
en: (Radio Button)   Use right-arrow or <return> to toggle.
ja: (ラジオボタン) [→] かリターンキーでトグル選択

note: #define FORM_LINK_RADIO_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form radio button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ja: 変更できないフォームラジオボタン [↑][↓]かタブで移動

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_PREFIX
en: Submit ('x' for no cache) to
ja: 送信([x] でキャッシュ無効):

note: #define FORM_LINK_RESUBMIT_PREFIX
en: Submit to
ja: 送信対象:

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MESSAGE
en: (Form submit button) Use right-arrow or <return> to submit ('x' for no cache).
ja: (フォーム送信ボタン) [→] かリターンキーで送信 ([x] でキャッシュ無効)

note: #define FORM_LINK_RESUBMIT_MESSAGE
en: (Form submit button) Use right-arrow or <return> to submit.
ja: (フォーム送信ボタン) [→] かリターンキーで送信

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_DIS_MSG
en: DISABLED form submit button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ja: 無効にされた送信ボタン [↑][↓]かタブで移動

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_PREFIX
en: Submit mailto form to
ja: mailto フォームを以下に送信:

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_MSG
en: (mailto form submit button) Use right-arrow or <return> to submit.
ja: (mailto フォーム送信ボタン) [→]かリターンで送信

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_DIS_MSG
en: (mailto form submit button) Mail is disallowed so you cannot submit.
ja: (mailto フォーム送信ボタン) メールは禁止されていますので送信できません

note: #define FORM_LINK_RESET_MESSAGE
en: (Form reset button)   Use right-arrow or <return> to reset form to defaults.
ja: (フォームリセットボタン) [→] かリターンキーでフォーム内容をリセット

note: #define FORM_LINK_RESET_DIS_MSG
en: DISABLED form reset button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ja: 無効にされたフォームリセットボタン [↑][↓]かタブで移動

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_MESSAGE
en: (Option list) Hit return and use arrow keys and return to select option.
ja: (オプションリスト) リターンキーを押し、矢印キーとリターンキーで一覧から選択

note: #define CHOICE_LIST_MESSAGE
en: (Choice list) Hit return and use arrow keys and return to select option.
ja: (チョイスリスト) リターンキーを押し、矢印キーとリターンキーで一覧から選択

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE option list.  Use return or arrow keys to review or leave.
ja: 変更できないオプションリストです。リターンか矢印キーで閲覧または移動

note: #define CHOICE_LIST_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE choice list.  Use return or arrow keys to review or leave.
ja: 変更できない選択リストです。リターンキーか矢印キーで閲覧または移動

en: Submitting form...
ja: フォームを送信しています...

en: Resetting form...
ja: フォームをリセットしています...

note: #define RELOADING_FORM
en: Reloading document.  Any form entries will be lost!
ja: 文書の再読み込み中。フォーム内容は全て失われます!

en: Warning: Cannot transcode form data to charset %s!
ja: 注意: フォームデータをキャラクタセット %s に変換できません!

note: #define NORMAL_LINK_MESSAGE
en: (NORMAL LINK)   Use right-arrow or <return> to activate.
ja: (通常リンク) [→] かリターンキーで選択

en: The resource requested is not available at this time.
ja: 現在要求されたリソースは利用できません。

en: Enter Lynx keystroke command:
ja: Lynx のコマンドキーを入力:

en: Looking up
ja: 探索中:

en: Getting %s
ja: %s を取得中

en: Skipping %s
ja: %s を飛ばします

en: Using %s
ja: %s を使います

en: Illegal URL: %s
ja: 不正な URL です: %s

en: Badly formed address %s
ja: %s はアドレスとして無効です

en: Unable to access WWW file!!!
ja: WWW ファイルにアクセスできません!!!

en: This is a searchable index.  Use %s to search.
ja: これは検索可能なインデックスです。%s で検索できます。

note: #define WWW_INDEX_MORE_MESSAGE
en: --More--  This is a searchable index.  Use %s to search.
ja: --続きあり-- これは検索可能なインデックスです。%s で検索できます。

en: You have entered an invalid link number.
ja: 不正なリンク番号が入力されました。

note: #define SOURCE_HELP
en: Currently viewing document source.  Press '\' to return to rendered version.
ja: 現在文書のソースを閲覧中です。[\] で通常画面に戻ります。

note: #define NOVICE_LINE_ONE
en:   Arrow keys: Up and Down to move.  Right to follow a link; Left to go back.
ja:   矢印キー: [↑][↓]で移動 [→]でリンクを辿る [←]で一つ戻る

note: #define NOVICE_LINE_TWO
en:  H)elp O)ptions P)rint G)o M)ain screen Q)uit /=search [delete]=history list
ja:  [H]ヘルプ[o]設定[p]印刷[g]移動[m]メイン画面[q]終了 /=検索 [Delete]=履歴

note: #define NOVICE_LINE_TWO_A
en:   O)ther cmds  H)elp  K)eymap  G)oto  P)rint  M)ain screen  o)ptions  Q)uit
ja:   [o]その他[H]ヘルプ[K]キー配置[g]移動[p]印刷[m]メイン [o]オプション [q]終了

note: #define NOVICE_LINE_TWO_B
en:   O)ther cmds  B)ack  E)dit  D)ownload ^R)eload ^W)ipe screen  search doc: /
ja:   [o]その他[b]戻る[e]編集[d]ダウンロード [^R]再読込[^W]クリア 文書検索: /

note: #define NOVICE_LINE_TWO_C
en: O)ther cmds  C)omment  History: <backspace>  Bookmarks: V)iew, A)dd, R)emove
ja: [o]その他[c]コメント 履歴: [Backspace] ブックマーク: [v]閲覧[a]追加[r]削除

note: #define FORM_NOVICELINE_ONE
en:             Enter text into the field by typing on the keyboard
ja:             キーボードをタイプすることでテキストをフィールド内に入力

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO
en:     Ctrl-U to delete all text in field, [Backspace] to delete a character
ja:     Ctrl-U でフィールド内の全テキストを削除、[Backspace] で一文字削除

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_DELBL
en:       Ctrl-U to delete text in field, [Backspace] to delete a character
ja:       Ctrl-U でフィールド内のテキストを削除、[Backspace] で一文字削除

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_VAR
en:     %s to delete all text in field, [Backspace] to delete a character
ja:     %s でフィールド内の全テキストを削除、[Backspace] で一文字削除

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_DELBL_VAR
en:       %s to delete text in field, [Backspace] to delete a character
ja:       %s でフィールド内のテキストを削除、[Backspace] で一文字削除

note: mailto
en: Malformed mailto form submission!  Cancelled!
ja: 不正な mailto フォーム送信です! キャンセルされました!

en: Warning!  Control codes in mail address replaced by ?
ja: 注意! メールアドレス中のコントロールコードは ? で置換されます

en: Mail disallowed!  Cannot submit.
ja: メールは禁止されています! 送信できません。

en: Mailto form submission failed!
ja: Mailto フォームの送信に失敗しました!

en: Mailto form submission Cancelled!!!
ja: Mailto フォームの送信がキャンセルされました!!!

en: Sending form content...
ja: フォームの内容を送信中...

en: No email address is present in mailto URL!
ja: mailto URL に電子メールアドレスが指定されていません!

note: #define MAILTO_URL_TEMPOPEN_FAILED
en: Unable to open temporary file for mailto URL!
ja: mailto URL のための一次ファイルが開けません!

note: #define INC_ORIG_MSG_PROMPT
en: Do you wish to include the original message?
ja: 元のメッセージを含めますか?

note: #define INC_PREPARSED_MSG_PROMPT
en: Do you wish to include the preparsed source?
ja: 解析済みのソースを含めますか?

note: #define SPAWNING_EDITOR_FOR_MAIL
en: Spawning your selected editor to edit mail message
ja: メール本文を編集するため指定のエディタを起動しています

note: #define ERROR_SPAWNING_EDITOR
en: Error spawning editor, check your editor definition in the options menu
ja: エディタの起動でエラーが発生しました。設定メニューのエディタの設定を確かめて下さい。

en: Send this comment?
ja: このコメントを送りますか?

en: Send this message?
ja: このメッセージを送りますか?

en: Sending your message...
ja: メッセージを送っています...

en: Sending your comment:
ja: コメント送付先:

note: textarea
en: Not in a TEXTAREA; cannot use external editor.
ja: テキストエリアではないので外部エディタは使えません。

en: Not in a TEXTAREA; cannot use command.
ja: テキストエリアではないのでコマンドは使えません。

en: file: ACTIONs are disallowed!
ja: file: ACTION は許可されていません!

note: #define FILE_SERVED_LINKS_DISALLOWED
en: file: URLs via served links are disallowed!
ja: file: 提供されたリンク経由の URL は認められていません!

en: Access to local files denied.
ja: ローカルファイルへのアクセスは拒否されました。

en: file: URLs via bookmarks are disallowed!
ja: file: ブックマーク経由の URL は許可されていません!

note: #define SPECIAL_VIA_EXTERNAL_DISALLOWED
en: This special URL is not allowed in external documents!
ja: この特別な URL は外部文書中では認められていません!

en: Press <return> to return to Lynx.
ja: リターンキーで Lynx に戻ります。

note: #define SPAWNING_MSG
en: Spawning DCL subprocess.  Use 'logout' to return to Lynx.
ja: DCL サブプロセスを起動しています。'logout' で Lynx に戻ります。

note: #define SPAWNING_MSG
en: Type EXIT to return to Lynx.
ja: EXIT とタイプすると Lynx に戻ります。

note: #define SPAWNING_MSG
en: Spawning your default shell.  Use 'exit' to return to Lynx.
ja: デフォルトシェルを起動しました。'exit' で Lynx に戻ります。

en: Spawning is currently disabled.
ja: 外部コマンド起動は現在できません。

en: The 'd'ownload command is currently disabled.
ja: ダウンロードコマンド [d] は現在利用できません。

en: You cannot download an input field.
ja: 入力フィールドをダウンロードすることはできません。

en: Form has a mailto action!  Cannot download.
ja: フォームには mailto アクションが含まれています! ダウンロードできません。

en: You cannot download a mailto: link.
ja: mailto: リンクはダウンロードできません。

en: You cannot download cookies.
ja: クッキーをダウンロードできません。

en: You cannot download a printing option.
ja: 印刷オプションをダウンロードすることはできません。

en: You cannot download an upload option.
ja: アップロードオプションをダウンロードすることはできません。

en: You cannot download an permit option.
ja: 許可オプションをダウンロードすることはできません。

en: This special URL cannot be downloaded!
ja: この特殊な URL はダウンロードできません!

en: Nothing to download.
ja: ダウンロードするものがありません。

en: Trace ON!
ja: 追跡開始!

en: Trace OFF!
ja: 追跡終了!

note: #define CLICKABLE_IMAGES_ON
en: Links will be included for all images!  Reloading...
ja: 画像すべてへのリンクを表示します! 再読み込み中...

note: #define CLICKABLE_IMAGES_OFF
en: Standard image handling restored!  Reloading...
ja: 標準的な画像の取り扱いに戻します! 再読み込み中...

note: #define PSEUDO_INLINE_ALTS_ON
en: Pseudo_ALTs will be inserted for inlines without ALT strings!  Reloading...
ja: ALT 指定の無いインラインに疑似的 ALT を挿入します。再読み込み中...

note: #define PSEUDO_INLINE_ALTS_OFF
en: Inlines without an ALT string specified will be ignored!  Reloading...
ja: ALT 指定の無いインラインは無視されます! 再読み込み中...

en: Raw 8-bit or CJK mode toggled OFF!  Reloading...
ja: 生 8 ビット / CJK モード トグルオフ! 再読み込み中...

en: Raw 8-bit or CJK mode toggled ON!  Reloading...
ja: 生 8 ビット / CJK モード トグルオン! 再読み込み中...

note: #define HEAD_D_L_OR_CANCEL
en: Send HEAD request for D)ocument or L)ink, or C)ancel? (d,l,c):
ja: [d]文書 か [l]リンクに HEAD リクエストを送りますか? ([c]キャンセル):

note: #define HEAD_D_OR_CANCEL
en: Send HEAD request for D)ocument, or C)ancel? (d,c):
ja: [d]文書 に HEAD リクエストを送りますか? ([c]キャンセル):

en: Sorry, the document is not an http URL.
ja: この文書は http URL ではないようです。

en: Sorry, the link is not an http URL.
ja: このリンクは http URL ではないようです。

en: Sorry, the ACTION for this form is disabled.
ja: このフォームへの ACTION はできません。

note: #define FORM_ACTION_NOT_HTTP_URL
en: Sorry, the ACTION for this form is not an http URL.
ja: このフォームへの ACTION は http URL ではありません。

en: Not an http URL or form ACTION!
ja: http URL でもフォーム ACTION でもありません!

en: This special URL cannot be a form ACTION!
ja: この特別な URL はフォーム ACTION にはなり得ません!

en: URL is not in starting realm!
ja: URL が開始領域にありません!

en: News posting is disabled!
ja: ニュース投稿はできません!

en: File management support is disabled!
ja: ファイル管理サポートは利用できません!

en: No jump file is currently available.
ja: 現在利用可能なジャンプファイルはありません。

en: Jump to (use '?' for list):
ja: ジャンプ先 ([?] で一覧):

en: Jumping to a shortcut URL is disallowed!
ja: ショートカット URL へのジャンプは許可されていません!

en: Random URL is disallowed!  Use a shortcut.
ja: ランダム URL は許可されていません! ショートカットを使ってください。

en: No random URLs have been used thus far.
ja: 今までのところランダム URL は一つも使われていません。

en: Bookmark features are currently disabled.
ja: ブックマーク機能は現在利用できません。

en: Execution via bookmarks is disabled.
ja: ブックマークからの実行はできません。

note: #define BOOKMARK_FILE_NOT_DEFINED
en: Bookmark file is not defined. Use %s to see options.
ja: ブックマークファイルは定義されていません。%s でオプションが見られます。

note: #define NO_TEMP_FOR_HOTLIST
en: Unable to open tempfile for X Mosaic hotlist conversion.
ja: X Mosaic ホットリスト変換用の一時ファイルが開けません。

en: ERROR - unable to open bookmark file.
ja: エラー - ブックマークファイルを開けません。

note: #define BOOKMARK_OPEN_FAILED_FOR_DEL
en: Unable to open bookmark file for deletion of link.
ja: リンクを削除するのにブックマークファイルが開けません。

note: #define BOOKSCRA_OPEN_FAILED_FOR_DEL
en: Unable to open scratch file for deletion of link.
ja: リンクを削除するのにスクラッチファイルが開けません。

en: Error renaming scratch file.
ja: スクラッチファイルの改名時にエラーが発生しました。

en: Error renaming temporary file.
ja: 一時ファイルの改名時にエラーが発生しました。

note: #define BOOKTEMP_COPY_FAIL
en: Unable to copy temporary file for deletion of link.
ja: リンク削除のために、一時ファイルをコピーすることができません。

note: #define BOOKTEMP_REOPEN_FAIL_FOR_DEL
en: Unable to reopen temporary file for deletion of link.
ja: リンク削除のために、一時ファイルを再オープンすることができません。

note: #define BOOKMARK_LINK_NOT_ONE_LINE
en: Link is not by itself all on one line in bookmark file.
ja: リンクが、ブックマークファイルにおいてそれだけで一行にまとまっていてはいけません。

en: Bookmark deletion failed.
ja: ブックマーク削除に失敗しました。

note: #define BOOKMARKS_NOT_TRAVERSED
en: Bookmark files cannot be traversed (only http URLs).
ja: ブックマークファイルはトラバースできません (http URL のみ)。

note: #define BOOKMARKS_NOT_OPEN
en: Unable to open bookmark file, use 'a' to save a link first
ja: ブックマークを開けません。最初に [a] でリンクを保存してください。

en: There are no links in this bookmark file!
ja: このブックマークファイルには一つもリンクが含まれていません!

note: #define BOOK_D_L_OR_CANCEL
en: Save D)ocument or L)ink to bookmark file or C)ancel? (d,l,c):
ja: [d]文書 [l]リンク をブックマークに保存します ([c]キャンセル):

en: Save D)ocument to bookmark file or C)ancel? (d,c):
ja: [d]で文書をブックマークファイルに保存 ([c]キャンセル):

en: Save L)ink to bookmark file or C)ancel? (l,c):
ja: [l]でリンクをブックマークファイルに保存 ([c]キャンセル):

note: #define NOBOOK_POST_FORM
en: Documents from forms with POST content cannot be saved as bookmarks.
ja: POST コンテントのフォームからのドキュメントはブックマークとして保存できません。

en: Cannot save form fields/links
ja: フォームフィールド/リンクは保存できません

note: #define NOBOOK_HSML
en: History, showinfo, menu and list files cannot be saved as bookmarks.
ja: 履歴や情報表示、メニュー、ファイル一覧はブックマークとして保存できません。

note: #define CONFIRM_BOOKMARK_DELETE
en: Do you really want to delete this link from your bookmark file?
ja: 本当にこのリンクをブックマークから削除してよろしいですか?

en: Malformed address.
ja: 不正なアドレスです。

note: #define HISTORICAL_ON_MINIMAL_OFF
en: Historical comment parsing ON (Minimal is overridden)!
ja: 昔ながらのコメント解析オン(最小限の解析より優先)!

note: #define HISTORICAL_OFF_MINIMAL_ON
en: Historical comment parsing OFF (Minimal is in effect)!
ja: 昔ながらのコメント解析オフ(最小限の解析が有効)!

note: #define HISTORICAL_ON_VALID_OFF
en: Historical comment parsing ON (Valid is overridden)!
ja: 昔ながらのコメント解析オン(厳密な解析より優先)!

note: #define HISTORICAL_OFF_VALID_ON
en: Historical comment parsing OFF (Valid is in effect)!
ja: 昔ながらのコメント解析オフ(厳密な解析が有効)!

note: #define MINIMAL_ON_IN_EFFECT
en: Minimal comment parsing ON (and in effect)!
ja: 最小限のコメント解析オン(かつ有効)!

note: #define MINIMAL_OFF_VALID_ON
en: Minimal comment parsing OFF (Valid is in effect)!
ja: 最小限のコメント解析オフ(厳密な解析が有効)!

note: #define MINIMAL_ON_BUT_HISTORICAL
en: Minimal comment parsing ON (but Historical is in effect)!
ja: 最小限のコメント解析オン(でも昔ながらの解析が有効)!

note: #define MINIMAL_OFF_HISTORICAL_ON
en: Minimal comment parsing OFF (Historical is in effect)!
ja: 最小限のコメント解析オフ(昔ながらの解析が有効)!

en: Soft double-quote parsing ON!
ja: 緩やかなダブルクォート解析オン!

en: Soft double-quote parsing OFF!
ja: 緩やかなダブルクォート解析オフ!

en: Now using TagSoup parsing of HTML.
ja: HTML を「タグのごった煮」風味で解析します。

en: Now using SortaSGML parsing of HTML!
ja: HTML を「そこそこ厳密 SGML」風味で解析します!

en: You are already at the end of this document.
ja: すでにこの文書の末尾にいます。

en: You are already at the beginning of this document.
ja: すでにこの文書の先頭にいます。

en: You are already at page %d of this document.
ja: すでにこの文書の %d ページ目にいます。

en: Link number %d already is current.
ja: すでにリンク番号 %d を選択しています。

en: You are already at the first document
ja: これ以上戻れません。

en: There are no links above this line of the document.
ja: 当文書のこの行より上にリンクはありません。

en: There are no links below this line of the document.
ja: 当文書のこの行より下にリンクはありません。

note: #define MAXLEN_REACHED_DEL_OR_MOV
en: Maximum length reached!  Delete text or move off field.
ja: 長さの限界です! テキストを削除するかフィールドを移動してください

note: #define NOT_ON_SUBMIT_OR_LINK
en: You are not on a form submission button or normal link.
ja: 現在フォーム送信ボタンまたは通常のリンクの上にいません

note: #define NEED_CHECKED_RADIO_BUTTON
en: One radio button must be checked at all times!
ja: ラジオボタンは最低一つは指定しなければなりません!

en: No submit button for this form, submit single text field?
ja: フォームには送信ボタンがありません。単一のテキストフィールドを送信しますか?

en: Do you want to go back to the previous document?
ja: 一つ前の文書に戻りますか?

en: Use arrows or tab to move off of field.
ja: 矢印キーかタブでフィールドを移動

note: #define ENTER_TEXT_ARROWS_OR_TAB
en: Enter text.  Use arrows or tab to move off of field.
ja: テキストを入力 矢印キーかタブでフィールドを移動

en: ** Bad HTML!!  No form action defined. **
ja: 不正な HTML です!! フォームアクションが定義されていません **

en: Bad HTML!!  Unable to create popup window!
ja: 不正な HTML です!! ポップアップウィンドウが作れません **

en: Unable to create popup window!
ja: ポップアップウィンドウが作れません!

en: Goto a random URL is disallowed!
ja: ランダム URL への Goto は許可されていません!

en: Goto a non-http URL is disallowed!
ja: 非 http URL への Goto は許可されていません!

en: You are not allowed to goto "%s" URLs
ja: Goto で "%s" URL を指定するのは禁止されています

en: URL to open:
ja: 開きたい URL:

en: Edit the current Goto URL:
ja: 現在の Goto URL を編集:

en: Edit the previous Goto URL:
ja: 前の Goto URL: を編集:

en: Edit a previous Goto URL:
ja: 以前の Goto URL: を編集:

en: Current document has POST data.
ja: 現在の文書は POST データを含んでいます。

en: Edit this document's URL:
ja: この文書の URL を編集:

en: Edit the current link's URL:
ja: 現在の URL リンク先を編集:

en: You cannot edit File Management URLs
ja: ファイル管理 URL は編集できません。

en: Enter a database query:
ja: データベースで検索する文字列を入力:

en: Enter a whereis query:
ja: 検索する文字列:

en: Edit the current query:
ja: 現在の検索文字列を編集:

en: Edit the previous query:
ja: 一つ前の検索文字列を編集:

en: Edit a previous query:
ja: 以前の検索文字列を編集:

note: #define USE_C_R_TO_RESUB_CUR_QUERY
en: Use Control-R to resubmit the current query.
ja: Ctrl-R で現在の検索文字列を再送信

en: Edit the current shortcut:
ja: 現在のショートカットを編集:

en: Edit the previous shortcut:
ja: 一つ前のショートカットを編集:

en: Edit a previous shortcut:
ja: 以前のショートカットを編集:

en: Key '%c' is not mapped to a jump file!
ja: キー '%c' はジャンプファイルに割り当てられていません!

en: Cannot locate jump file!
ja: ジャンプファイルが見つかりません!

en: Cannot open jump file!
ja: ジャンプファイルが開けません!

en: Error reading jump file!
ja: ジャンプファイルの読み込みでエラーが発生しました!

en: Out of memory reading jump file!
ja: ジャンプファイルの読み込みでメモリが足りなくなりました!

en: Out of memory reading jump table!
ja: ジャンプテーブルの読み込みでメモリが足りなくなりました!

en: No index is currently available.
ja: 現在利用可能なインデックスはありません。

note: #define CONFIRM_MAIN_SCREEN
en: Do you really want to go to the Main screen?
ja: 本当にメイン画面に行きますか?

en: You are already at main screen!
ja: すでにメイン画面にいます!

note: #define NOT_ISINDEX
en: Not a searchable indexed document -- press '/' to search for a text string
ja: 検索可能な索引付き文書ではありません -- [/] で文字列を検索

note: #define NO_OWNER
en: No owner is defined for this file so you cannot send a comment
ja: ファイルの所有者が指定されていないのでコメントは送れません

en: No owner is defined. Use %s?
ja: 所有者が指定されていません。%s を使いますか?

en: Do you wish to send a comment?
ja: コメントを送りますか?

en: Mail is disallowed so you cannot send a comment
ja: メールは許可されていないのでコメントは送れません。

en: The 'e'dit command is currently disabled.
ja: 編集 [e] コマンドは現在利用できません。

en: External editing is currently disabled.
ja: 外部編集機能は現在利用できません。

en: System error - failure to get status.
ja: システムエラー - ステータスを得るのに失敗しました。

en: No editor is defined!
ja: エディタが定義されていません!

en: The 'p'rint command is currently disabled.
ja: 印刷コマンド [p] は現在利用できません。

en: Document has no Toolbar links or Banner.
ja: この文書にはツールバーリンクもバナーも含まれていません。

en: Unable to open traversal file.
ja: トラバーサルファイルが開けません。

en: Unable to open traversal found file.
ja: トラバーサル発見ファイルが開けません。

en: Unable to open reject file.
ja: リジェクトファイルが開けません。

en: Unable to open traversal errors output file
ja: トラバーサルエラー出力ファイルが開けません

en: TRAVERSAL WAS INTERRUPTED
ja: トラバーサルが中断されました

en: Follow link (or goto link or page) number:
ja: 辿るリンク(もしくは goto リンクかページ)の番号:

en: Select option (or page) number:
ja: オプション(またはページ)番号を選択:

en: Option number %d already is current.
ja: オプション番号 %d はすでに選択されています。

note: #define ALREADY_AT_OPTION_END
en: You are already at the end of this option list.
ja: すでにこのオプションリストの終端にいます。

note: #define ALREADY_AT_OPTION_BEGIN
en: You are already at the beginning of this option list.
ja: すでにこのオプションリストの先頭にいます。

note: #define ALREADY_AT_OPTION_PAGE
en: You are already at page %d of this option list.
ja: すでにこのオプションリストのページ %d にいます。

en: You have entered an invalid option number.
ja: 不正なオプション番号が入力されました。

en: ** Bad HTML!!  Use -trace to diagnose. **
ja: ** 不正な HTML です!! -trace で原因を調べられます **

en: Give name of file to save in
ja: 保存するファイルの名前を入力してください

en: Can't save data to file -- please run WWW locally
ja: データをファイルに保存できません -- WWW をローカルで実行してください

en: Can't open temporary file!
ja: 一時的ファイルが開けません!

en: Can't open output file!  Cancelling!
ja: 出力ファイルが開けません! キャンセルします!

en: Execution is disabled.
ja: 実行機能は利用できません。

note: #define EXECUTION_DISABLED_FOR_FILE
en: Execution is not enabled for this file.  See the Options menu (use %s).
ja: このファイルを実行することはできません。オプションメニューを参照(%sを使う)してください。

note: #define EXECUTION_NOT_COMPILED
en: Execution capabilities are not compiled into this version.
ja: 実行機能はこのバージョンではコンパイル時に組み込まれていません。

en: This file cannot be displayed on this terminal.
ja: このファイルは現在の端末では表示できません。

note: #define CANNOT_DISPLAY_FILE_D_OR_C
en: This file cannot be displayed on this terminal:  D)ownload, or C)ancel
ja: このファイルは現在の端末では表示できません。[d]ダウンロード [c]キャンセル

en: %s  D)ownload, or C)ancel
ja: %s [d]ダウンロード または [c]キャンセル

en: Cancelling file.
ja: ファイルをキャンセルします。

en: Retrieving file.  - PLEASE WAIT -
ja: ファイルを受信中 - お待ちください

en: Enter a filename:
ja: ファイル名を入力:

en: Edit the previous filename:
ja: 一つ前のファイル名を編集:

en: Edit a previous filename:
ja: 以前のファイル名を編集:

en: Enter a new filename:
ja: 新しいファイル名を入力:

en: File name may not begin with a dot.
ja: ファイル名はドットで始まってはいけません。

en: File exists.  Create higher version?
ja: ファイルが存在します。より高いバージョンを作成しますか?

en: File exists.  Overwrite?
ja: ファイルが存在します。上書きしますか?

en: Cannot write to file.
ja: ファイルに書き込めません。

en: ERROR! - download command is misconfigured.
ja: エラー! - ダウンロードコマンドの設定が間違っています。

en: Unable to download file.
ja: ファイルをダウンロードできません。

en: Reading directory...
ja: ディレクトリを読み込み中...

en: Building directory listing...
ja: ディレクトリ一覧を作成中...

en: Saving...
ja: 保存しています...

en: Could not edit file '%s'.
ja: ファイル '%s' を編集できません。

en: Unable to access document!
ja: 文書にアクセスできません!

en: Could not access file.
ja: ファイルにアクセスできません。

en: Could not access directory.
ja: ディレクトリにアクセスできません。

en: Could not load data.
ja: データを読み込めません。

note: #define CANNOT_EDIT_REMOTE_FILES
en: Lynx cannot currently (e)dit remote WWW files.
ja: 現在 Lynx はリモート WWW ファイルを [e] 編集できません。

note: #define CANNOT_EDIT_FIELD
en: This field cannot be (e)dited with an external editor.
ja: このフィールドは外部エディタで編集 [e] できません。

en: Bad rule
ja: 不正なルールです。

en: Insufficient operands:
ja: オペランドが足りません:

en: You are not authorized to edit this file.
ja: このファイルを編集する権限がありません。

en: Title:
ja: 題名:

en: Subject:
ja: サブジェクト:

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: lynx: Username and Password required!!!
ja: lynx: ユーザ名とパスワードが必要です!!!

en: lynx: Password required!!!
ja: lynx: パスワードが必要です!!!

en: Clear all authorization info for this session?
ja: このセッションのすべての認証情報をクリアしますか?

en: Authorization info cleared.
ja: 認証情報をクリアしました。

en: Authorization failed.  Retry?
ja: 認証に失敗しました。再試行しますか?

en: cgi support has been disabled.
ja: cgi サポートは利用できません。

note: #define CGI_NOT_COMPILED
en: Lynxcgi capabilities are not compiled into this version.
ja: Lynxcgi 機能はこのバージョンには組み込まれていません。

en: Sorry, no known way of converting %s to %s.
ja: %s を %s に変換する手段はありません。

en: Unable to set up connection.
ja: 接続を準備できません。

en: Unable to make connection
ja: 接続を確立できません。

note: #define MALFORMED_EXEC_REQUEST
en: Executable link rejected due to malformed request.
ja: 不正なリクエストのため、実行可能なリンクは拒否されました。

note: #define BADCHAR_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to `%c' character.
ja: キャラクタ '%c' のため、実行可能なリンクは拒否されました。

note: #define RELPATH_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to relative path string ('../').
ja: 相対パス文字列('../')のため、実行可能なリンクは拒否されました。

note: #define BADLOCPATH_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to location or path.
ja: 場所またはパスのため、実行可能なリンクは拒否されました。

en: Mail access is disabled!
ja: メールアクセスは利用できません!

note: #define ACCESS_ONLY_LOCALHOST
en: Only files and servers on the local host can be accessed.
ja: ローカルホスト上のファイルとサーバのみアクセスできます。

en: Telnet access is disabled!
ja: Telnet アクセスは利用できません!

note: #define TELNET_PORT_SPECS_DISABLED
en: Telnet port specifications are disabled.
ja: Telnet ポート指定は利用できません!

en: USENET news access is disabled!
ja: USENET ニュースアクセスは利用できません!

en: Rlogin access is disabled!
ja: Rlogin アクセスは利用できません!

en: Ftp access is disabled!
ja: Ftp アクセスは利用できません!

en: There are no references from this document.
ja: この文書からの参照はありません。

en: There are only hidden links from this document.
ja: この文書には隠しリンクしかありません。

en: Unable to open command file.
ja: コマンドファイルが開けません。

en: News Post Cancelled!!!
ja: ニュースの投稿はキャンセルされました!!!

note: #define SPAWNING_EDITOR_FOR_NEWS
en: Spawning your selected editor to edit news message
ja: 指定のエディタを起動してニュースメッセージを編集します

en: Post this message?
ja: このメッセージを投稿しますか?

en: Append '%s'?
ja: '%s' を追加しますか?

en: Posting to newsgroup(s)...
ja: ニュースグループに投稿中...

en: *** You have unread mail. ***
ja: *** まだ読んでいないメールがあります ***

en: *** You have mail. ***
ja: *** メールが来ています ***

en: *** You have new mail. ***
ja: *** 新着メールがあります ***

en: File insert cancelled!!!
ja: ファイル挿入がキャンセルされました!!!

en: Not enough memory for file!
ja: ファイルを読み込むメモリが足りません

en: Can't open file for reading.
ja: 読み込むファイルが開けません。

en: File does not exist.
ja: ファイルが存在しません。

en: File does not exist - reenter or cancel:
ja: ファイルが存在しません - 再入力かキャンセル:

en: File is not readable.
ja: ファイルは読み込み不可です。

en: File is not readable - reenter or cancel:
ja: ファイルが読めません - 再入力かキャンセル:

en: Nothing to insert - file is 0-length.
ja: 挿入する内容がありません - ファイルの長さが 0 です。

en: Save request cancelled!!!
ja: 保存リクエストがキャンセルされました!!!

en: Mail request cancelled!!!
ja: メールリクエストがキャンセルされました!!!

note: #define CONFIRM_MAIL_SOURCE_PREPARSED
en: Viewing preparsed source.  Are you sure you want to mail it?
ja: 解析済みソースを閲覧中です。本当にこれをメールしますか?

en: Please wait...
ja: お待ちください...

en: Mailing file.  Please wait...
ja: ファイルをメールで送信中。お待ちください...

en: ERROR - Unable to mail file
ja: エラー - ファイルをメールで送信できません。

note: #define CONFIRM_LONG_SCREEN_PRINT
en: File is %d screens long.  Are you sure you want to print?
ja: ファイルは %d 画面分の長さです。本当に印刷しますか?

en: Print request cancelled!!!
ja: 印刷リクエストはキャンセルされました!!!

en: Press <return> to begin:
ja: リターンキーで開始:

en: Press <return> to finish:
ja: リターンキーで終了

note: #define CONFIRM_LONG_PAGE_PRINT
en: File is %d pages long.  Are you sure you want to print?
ja: ファイルは %d ページ分の長さです。本当に印刷しますか?

note: #define CHECK_PRINTER
en: Be sure your printer is on-line.  Press <return> to start printing:
ja: プリンタがオンラインか確かめてください。リターンキーで印刷開始:

en: ERROR - Unable to allocate file space!!!
ja: エラー - ファイル領域が確保できません!!!

en: Unable to open tempfile
ja: 一時ファイルが開けません

en: Unable to open print options file
ja: 印刷オプションファイルが開けません

en: Printing file.  Please wait...
ja: ファイルを印刷しています。お待ちください...

en: Please enter a valid internet mail address:
ja: 正しいインターネットメールアドレスを入力してください:

en: ERROR! - printer is misconfigured!
ja: エラー! - プリンタの設定が間違っています

en: Image map from POST response not available!
ja: POST レスポンスからのイメージマップが利用できません!

en: Misdirected client-side image MAP request!
ja: クライアントサイドイメージ MAP リクエストのディレクションが不正です!

en: Client-side image MAP is not accessible!
ja: クライアントサイドイメージ MAP にアクセスできません!

en: No client-side image MAPs are available!
ja: 利用できるクライアントサイドイメージ MAP がありません!

en: Client-side image MAP is not available!
ja: クライアントサイドイメージ MAP は利用できません!

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_24
en: Screen height must be at least 24 lines for the Options menu!
ja: オプションメニューを表示するにはスクリーンの高さが最低 24 行分必要です!

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_23
en: Screen height must be at least 23 lines for the Options menu!
ja: オプションメニューを表示するにはスクリーンの高さが最低 23 行分必要です!

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_22
en: Screen height must be at least 22 lines for the Options menu!
ja: オプションメニューを表示するにはスクリーンの高さが最低 22 行分必要です!

en: That key requires Advanced User mode.
ja: そのキーを使うには高度ユーザモードでなければなりません。

en: Command:
ja: コマンド:

en: Unknown or ambiguous command
ja: 不明またはあいまいなコマンドです

en:  Version
ja:  バージョン

en:  first
ja:  を最初に探します

en: , guessing...
ja: 、推測中...

en: Permissions for
ja: パーミッション:

en: Select
ja: 選択

en: capital letter
ja: 大文字

en:  of option line,
ja:  のオプションライン、

en:  to save,
ja:  で保存、

en:  to
ja:  へ

en:  or
ja:  または

en:  index
ja:  索引

en:  to return to Lynx.
ja:  で Lynx に戻る。

en: Accept Changes
ja: 変更を有効にする

en: Reset Changes
ja: 変更をリセット

en: Left Arrow cancels changes
ja: [←] キャンセル

en: Save options to disk
ja: 変更をディスクに保存

en: Hit RETURN to accept entered data.
ja: リターンキーで入力したデータを登録

note: #define ACCEPT_DATA_OR_DEFAULT
en: Hit RETURN to accept entered data.  Delete data to invoke the default.
ja: リターンで入力したデータを受け付けます。デフォルトに戻すにはデータを削除

en: Value accepted!
ja: 値を受け入れました!

note: #define VALUE_ACCEPTED_WARNING_X
en: Value accepted! -- WARNING: Lynx is configured for XWINDOWS!
ja: 値を受け入れました! -- 注意: Lynx は XWINDOWS 向けに設定されました!

note: #define VALUE_ACCEPTED_WARNING_NONX
en: Value accepted! -- WARNING: Lynx is NOT configured for XWINDOWS!
ja: 値を受け入れました! -- 注意: Lynx は XWINDOWS 向けに設定されて*いません*

en: You are not allowed to change which editor to use!
ja: 使用するエディタの変更は許可されていません!

en: Failed to set DISPLAY variable!
ja: 環境変数 DISPLAY の設定に失敗しました!

en: Failed to clear DISPLAY variable!
ja: 環境変数 DISPLAY のクリアに失敗しました!

note: #define BOOKMARK_CHANGE_DISALLOWED
en: You are not allowed to change the bookmark file!
ja: ブックマークファイルの変更は許可されていません!

en: Terminal does not support color
ja: 端末がカラー表示をサポートしていません。

en: Your '%s' terminal does not support color.
ja: あなたの端末 '%s' はカラー表示をサポートしていません。

en: Access to dot files is disabled!
ja: ドットファイルへのアクセスはできません!

note: #define UA_NO_LYNX_WARNING
en: User-Agent string does not contain "Lynx" or "L_y_n_x"
ja: User-Agent に "Lynx" あるいは "L_y_n_x" という文字列が含まれていません

note: #define UA_PLEASE_USE_LYNX
en: Use "L_y_n_x" or "Lynx" in User-Agent, or it looks like intentional deception!
ja: User-Agent に "L_y_n_x" ないし "Lynx" という文字列を含めてください。さもないと意図的な欺瞞と見なします!

note: #define UA_CHANGE_DISABLED
en: Changing of the User-Agent string is disabled!
ja: User-Agent 文字列の変更はできません!

note: #define CHANGE_OF_SETTING_DISALLOWED
en: You are not allowed to change this setting.
ja: この設定の変更は許可されていません。

en: Saving Options...
ja: 設定を保存中...

en: Options saved!
ja: 設定を保存しました!

en: Unable to save Options!
ja: 設定を保存できません!

en:  'r' to return to Lynx
ja: [r]で Lynx に戻ります

en:  '>' to save, or 'r' to return to Lynx
ja:  [>] で保存、[r] で Lynx に戻ります

note: #define ANY_KEY_CHANGE_RET_ACCEPT
en: Hit any key to change value; RETURN to accept.
ja: 何かキーを押して値を変えてください。リターンで登録

en: Error uncompressing temporary file!
ja: 一時ファイルの展開でエラーが発生しました!

en: Unsupported URL scheme!
ja: サポートされていない URL スキームです!

en: Unsupported data: URL!  Use SHOWINFO, for now.
ja: サポートされていないデータ: URL! とりあえず SHOWINFO を使ってください。

en: Redirection limit of 10 URL's reached.
ja: リダイレクション制限 (10 URL) に到達しました。

en: Illegal redirection URL received from server!
ja: サーバから不正なリダイレクション URL を受信しました!

note: #define SERVER_ASKED_FOR_REDIRECTION
en: Server asked for %d redirection of POST content to
ja: サーバは POST コンテントの以下への %d リダイレクションを要求しました:

en: P)roceed, use G)ET or C)ancel
ja: [p]で続行、[g]GETを使う、[c]キャンセル

en: P)roceed, or C)ancel
ja: [p]で続行、または [c]キャンセル

note: #define ADVANCED_POST_GET_REDIRECT
en: Redirection of POST content.  P)roceed, see U)RL, use G)ET or C)ancel
ja: POST コンテントのリダイレクション [p]続行 [u]URLを見る [g]GETを使う [c]キャンセル

note: #define ADVANCED_POST_REDIRECT
en: Redirection of POST content.  P)roceed, see U)RL, or C)ancel
ja: POST コンテントのリダイレクション [p]続行 [u]URLを見る [c]キャンセル

note: #define CONFIRM_POST_RESUBMISSION
en: Document from Form with POST content.  Resubmit?
ja: POST コンテントを持つフォームからのドキュメントです。再送信しますか?

note: #define CONFIRM_POST_RESUBMISSION_TO
en: Resubmit POST content to %s ?
ja: POST コンテントを %s に再送信しますか?

note: #define CONFIRM_POST_LIST_RELOAD
en: List from document with POST data.  Reload %s ?
ja: POST データを持つドキュメントからのリストです。%s を再読み込みしますか?

note: #define CONFIRM_POST_DOC_HEAD
en: Document from POST action, HEAD may not be understood.  Proceed?
ja: POST アクションからの文書ですが、HEAD は理解されていないかもしれません。続行しますか?

note: #define CONFIRM_POST_LINK_HEAD
en: Form submit action is POST, HEAD may not be understood.  Proceed?
ja: フォーム送信アクションは POST ですが、HEAD は理解されていないかもしれません。続行しますか?

en: Proceed without a username and password?
ja: ユーザ名もパスワードも無しで続行しますか?

en: Proceed (%s)?
ja: 続行しますか (%s)?

en: Cannot POST to this host.
ja: このホストには POST できません。

en: POST not supported for this URL - ignoring POST data!
ja: この URL のための POST はサポートされていません。POST データは無視されます!

en: Discarding POST data...
ja: POST データを廃棄しています...

en: Document will not be reloaded!
ja: 文書は再読み込みされません!

en: Location:
ja: 場所:

en: '%s' not found!
ja: '%s' は見つかりませんでした!

en: Default Bookmark File
ja: デフォルトブックマークファイル

en: Screen too small! (8x35 min)
ja: スクリーンが小さすぎます!!! (最低 8x35 必要です)

en: Select destination or ^G to Cancel:
ja: ファイルを選択してください (^G でキャンセル):

note: #define MULTIBOOKMARKS_SELECT
en: Select subbookmark, '=' for menu, or ^G to cancel:
ja: ブックマークを選択 [=] メニュー [^g] キャンセル:

note: #define MULTIBOOKMARKS_SELF
en: Reproduce L)ink in this bookmark file or C)ancel? (l,c):
ja: [l]このブックマークファイル内でリンクを再製 ([c]キャンセル):

en: Multiple bookmark support is not available.
ja: マルチブックマークはサポートされていません。

en:  Select Bookmark (screen %d of %d)
ja: ブックマークを選択 (ページ %d、全 %d ページ)

en:        Select Bookmark
ja:        ブックマークを選択

note: #define MULTIBOOKMARKS_EHEAD_MASK
en: Editing Bookmark DESCRIPTION and FILEPATH (%d of 2)
ja: ブックマークの説明とファイルへのパスを編集 (2 の %d)

note: #define MULTIBOOKMARKS_EHEAD
en:          Editing Bookmark DESCRIPTION and FILEPATH
ja: ブックマークの説明とファイル名を編集

en: Letter:
ja: 文字を入力:

note: #define USE_PATH_OFF_HOME
en: Use a filepath off your login directory in SHELL syntax!
ja: SHELL 構文ではあなたのログインディレクトリを除いたファイルパスを指定してください!

en: Use a filepath off your home directory!
ja: あなたのホームディレクトリを除いたファイルパスを指定してください!

note: #define MAXLINKS_REACHED
en: Maximum links per page exceeded!  Use half-page or two-line scrolling.
ja: 一ページあたりのリンクの最大数を超えました! 半ページないし二行単位のスクロールを使ってください。

note: #define MAXHIST_REACHED
en: History List maximum reached!  Document not pushed.
ja: 履歴リストが最大数を超えました! ドキュメントはプッシュされません。

en: No previously visited links available!
ja: 以前に訪ねたリンクは一つもありません!

en: Memory exhausted!  Program aborted!
ja: メモリを使いきりました! プログラムが中断されました!

en: Memory exhausted!  Aborting...
ja: メモリを使いきりました! 終了します...

en: Not enough memory!
ja: メモリが足りません!

en: Directory/File Manager not available
ja: ディレクトリ/ファイルマネージャは利用できません

en: HREF in BASE tag is not an absolute URL.
ja: BASE タグ中の HREF は絶対 URL ではありません。

en: Location URL is not absolute.
ja: ロケーション URL は絶対的なものではありません。

en: Refresh URL is not absolute.
ja: リフレッシュ URL は絶対的なものではありません。

note: #define SENDING_MESSAGE_WITH_BODY_TO
en: You are sending a message with body to:
ja: 本文を含むメッセージを以下へ送ろうとしています:

en: You are sending a comment to:
ja: 以下のアドレスにコメントを送ります:

en: 
     With copy to:
ja: 
     以下へもコピーを送ります:

en: 
     With copies to:
ja: 
     以下へもコピーを送ります:

note: #define CTRL_G_TO_CANCEL_SEND
en: 
    
    Use Ctrl-G to cancel if you do not want to send a message
ja: 
    
    Ctrl-G でメッセージ送信を中止します

note: #define ENTER_NAME_OR_BLANK
en: 
     Please enter your name, or leave it blank to remain anonymous
ja: 
    あなたのお名前を入力してください。空白のままだと匿名になります

note: #define ENTER_MAIL_ADDRESS_OR_OTHER
en: 
     Please enter a mail address or some other
ja: 
     返事を希望する場合は、メールアドレスか、その他の

note: #define MEANS_TO_CONTACT_FOR_RESPONSE
en:  means to contact you, if you desire a response.
ja:  連絡手段をここで指定してください。

en: 
     Please enter a subject line.
ja: 
     サブジェクトを入力してください。

note: #define ENTER_ADDRESS_FOR_CC
en: 
     Enter a mail address for a CC of your message.
ja: 
     あなたのメッセージを CC するメールアドレスを入力してください。

en:  (Leave blank if you don't want a copy.)
ja:  (もしコピーしたくなければ空白のままにしておいてください)

en: 
     Please review the message body:
ja: 
     メッセージ本文を確認して下さい:

en: 
    Press RETURN to continue:
ja: 
    続けるにはリターンキーを押して下さい:

en: 
    Press RETURN to clean up:
ja: 
    全て削除するにはリターンキーを押して下さい:

en:  Use Control-U to erase the default.
ja: Ctrl-U でデフォルト値を削除します。

en: 
     Please enter your message below.
ja: 
     あなたのメッセージを以下に入力してください。

note: #define ENTER_PERIOD_WHEN_DONE_A
en: 
     When you are done, press enter and put a single period (.)
ja: 
     終わったら、改行キーを押してその行にピリオド (.) を一つ

note: #define ENTER_PERIOD_WHEN_DONE_B
en: 
     on a line and press enter again.
ja: 
     入力し、もう一度改行キーを押して下さい。

note: Cookies messages #define ADVANCED_COOKIE_CONFIRMATION
en: %s cookie: %.*s=%.*s  Allow? (Y/N/Always/neVer)
ja: %s からのクッキー: %.*s=%.*s 受け付けますか? (Y/N/Always/neVer)

note: #define INVALID_COOKIE_DOMAIN_CONFIRMATION
en: Accept invalid cookie domain=%s for '%s'?
ja: 不正なクッキードメイン= %s を %s として受け付けますか?

note: #define INVALID_COOKIE_PATH_CONFIRMATION
en: Accept invalid cookie path=%s as a prefix of '%s'?
ja: 不正なクッキーパス = %s を %s のプリフィックスとして受け付けますか?

en: Allowing this cookie.
ja: このクッキーを受け付けます。

en: Rejecting this cookie.
ja: このクッキーを拒否します。

en: The Cookie Jar is empty.
ja: クッキー箱は空っぽです。

note: #define ACTIVATE_TO_GOBBLE
en: Activate links to gobble up cookies or entire domains,
ja: リンクを辿ると、クッキーやドメイン全体を「食べ」たり、

en: or to change a domain's 'allow' setting.
ja: ドメインごとのクッキー受け付け設定を変えることができます。

en: (Cookies never allowed.)
ja: (クッキーを常に拒否します)

en: (Cookies always allowed.)
ja: (クッキーを常に受け付けます)

en: (Cookies allowed via prompt.)
ja: (クッキー受け付けはそのつど判断します)

en: (Persistent Cookies.)
ja: (永続的なクッキー)

en: (No title.)
ja: (タイトルなし)

en: (No name.)
ja: (名前なし)

en: (No value.)
ja: (値なし)

en: None
ja: なし

en: (End of session.)
ja: (セッションの終わり)

en: Delete this cookie?
ja: このクッキーを削除しますか?

en: The cookie has been eaten!
ja: クッキーは食べられてしまいました!

en: Delete this empty domain?
ja: この空になったドメインを削除しますか?

en: The domain has been eaten!
ja: ドメインは食べられてしまいました!

note: #define DELETE_COOKIES_SET_ALLOW_OR_CANCEL
en: D)elete domain's cookies, set allow A)lways/P)rompt/neV)er, or C)ancel?
ja: ドメインのクッキーを[d]削除、常に[a]受付[v]拒否、[p]判断 ([c]キャンセル)?

note: #define DELETE_DOMAIN_SET_ALLOW_OR_CANCEL
en: D)elete domain, set allow A)lways/P)rompt/neV)er, or C)ancel?
ja: ドメインを[d]削除、常に[a]受付[v]拒否、[p]判断 ([c]キャンセル)?

en: All cookies in the domain have been eaten!
ja: ドメインのクッキーはすべて食べられてしまいました!

en: 'A'lways allowing from domain '%s'.
ja: ドメイン %s からは常に受け付けます。

en: ne'V'er allowing from domain '%s'.
ja: ドメイン %s からは全て拒否します。

en: 'P'rompting to allow from domain '%s'.
ja: ドメイン %s からはそのつど判断します。

en: Delete all cookies in this domain?
ja: このドメインのクッキーをすべて削除しますか?

en: All of the cookies in the jar have been eaten!
ja: クッキー箱のクッキーはみんな食べられてしまいました!

en: Port 19 not permitted in URLs.
ja: ポート 19 を URL で指定することは認められません。

en: Port 25 not permitted in URLs.
ja: ポート 25 を URL で指定することは認められません。

en: Port %lu not permitted in URLs.
ja: ポート %lu を URL で指定することは認められません。

en: URL has a bad port field.
ja: URL に不正なポートフィールドが含まれています。

en: Maximum nesting of HTML elements exceeded.
ja: HTML エレメントのネスティングが限界を超えました。

en: Bad partial reference!  Stripping lead dots.
ja: 不正な部分的参照です! 先頭ドットを削ります。

en: Trace Log open failed.  Trace off!
ja: 追跡ログを開くのに失敗しました。追跡終了!

en: Lynx Trace Log
ja: Lynx 追跡ログ

en: No trace log has been started for this session.
ja: このセッションで開始された追跡ログはありません。

note: #define MAX_TEMPCOUNT_REACHED
en: The maximum temporary file count has been reached!
ja: 一時的ファイル数が限界を越えました!

note: #define FORM_VALUE_TOO_LONG
en: Form field value exceeds buffer length!  Trim the tail.
ja: フォームフィールドの値がバッファの長さを越えました。終端を切ります。

note: #define FORM_TAIL_COMBINED_WITH_HEAD
en: Modified tail combined with head of form field value.
ja: 終端をフォームフィールドの値の先頭と結合するよう変更しました。

note: HTFile.c
en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Directory browsing is not allowed.
ja: ディレクトリ閲覧は許可されていません。

en: Selective access is not enabled for this directory
ja: 選択的アクセスはこのディレクトリでは使えません。

en: Multiformat: directory scan failed.
ja: マルチフォーマット: ディレクトリのスキャンに失敗しました。

en: This directory is not readable.
ja: このディレクトリは読めません。

en: Can't access requested file.
ja: 要求されたファイルにアクセスできません。

en: Could not find suitable representation for transmission.
ja: 伝達する適当な表現を見つけられませんでした。

en: Could not open file for decompression!
ja: 展開するファイルが開けません!

en: Files:
ja: ファイル:

en: Subdirectories:
ja: サブディレクトリ:

en:  directory
ja:  ディレクトリ

en: Up to
ja: 以下まで:

en: Current directory is
ja: 現在のディレクトリは

note: HTGopher.c
en: No response from server!
ja: サーバから応答がありません!

en: CSO index
ja: CSO インデックス

en: 
    This is a searchable index of a CSO database.
ja: 
    これはCSOデータベースの検索可能なインデックスです。

en: CSO Search Results
ja: CSO 検索結果

en: Seek fail on %s
ja: %s で検索に失敗

en: 
    Press the 's' key and enter search keywords.
ja: 
     's' キーを押して検索するキーワードを入力して下さい。

en: 
    This is a searchable Gopher index.
ja: 
    これは検索可能な Gopher インデックスです。

en: Gopher index
ja: Gopher インデックス

en: Gopher Menu
ja: Gopher メニュー

en:  Search Results
ja:  検索結果

en: Sending CSO/PH request.
ja: CSO/PH リクエストを送信中。

en: Sending Gopher request.
ja: Gopher リクエストを送信中。

en: CSO/PH request sent; waiting for response.
ja: CSO/PH リクエストを送信しました。応答を待っています。

en: Gopher request sent; waiting for response.
ja: Gopher リクエストを送信しました。応答を待っています。

en: 
    Please enter search keywords.
ja: 
    検索するキーワードを入力して下さい。

en: 
    The keywords that you enter will allow you to search on a
ja: 
    入力したキーワードにより、データベース内の個人氏名を

en:  person's name in the database.
ja: 検索することが可能になります。

note: HTNews.c
en: Connection closed ???
ja: 接続が閉じられたのかも ???

en: Cannot open temporary file for news POST.
ja: ニュース POST のための一時ファイルが開けません。

en: This client does not contain support for posting to news with SSL.
ja: このクライアントではニュースを SSL 経由でポストする機能がサポートされていません。

note: HTStyle.c
en: Style %d `%s' SGML:%s.  Font %s %.1f point.
ja: スタイル %d `%s'、SGML:%s。 フォント %s %.1f ポイント。

en: 	Indents: first=%.0f others=%.0f, Height=%.1f Desc=%.1f
ja: 	インデント: 最初=%.0f その他=%.0f、高さ=%.1f Desc=%.1f

en: 	Align=%d, %d tabs. (%.0f before, %.0f after)
ja: 	調整=%d、%d タブ。(前に %.0f、後に %.0f)

en: 		Tab kind=%d at %.0f
ja: 		タブ 種類=%d (%.0f における)

note: HTTP.c
en: Can't proceed without a username and password.
ja: ユーザ名とパスワード無しでは続行できません。

en: Can't retry with authorization!  Contact the server's WebMaster.
ja: 認証付きで再試行できません! サーバのウェブマスタに連絡してください。

en: Can't retry with proxy authorization!  Contact the server's WebMaster.
ja: プロキシ認証付きで再試行できません! サーバのウェブマスタに連絡してください。

en: Retrying with proxy authorization information.
ja: プロキシ認証情報付きで再試行しています。

note: HTWAIS.c
en: HTWAIS: Return message too large.
ja: HTWAIS: リターンメッセージが大きすぎます。

en: Enter WAIS query:
ja: WAIS 検索文字列を入力:

note: Miscellaneous status
en: Retrying as HTTP0 request.
ja: HTTP0 リクエストとして再送信しています。

en: Transferred %d bytes
ja: %d バイト転送済

en: Data transfer complete
ja: データ転送完了

en: Error processing line %d of %s
ja: %d 行目(%s 中)の処理でエラー

note: Lynx internal page titles
en: Address List Page
ja: アドレスリストページ

en: Bookmark file
ja: ブックマークファイル

en: Configuration Definitions
ja: コンパイル時に定義された設定

en: Cookie Jar
ja: クッキー箱

en: Current Key Map
ja: 現在のキーマップ

en: File Management Options
ja: ファイル管理オプション

en: Download Options
ja: ダウンロード先を選択

en: History Page
ja: 履歴ページ

en: List Page
ja: リストページ

en: Lynx.cfg Information
ja: Lynx.cfg の情報

en: Converted Mosaic Hotlist
ja: 変換された Mosaic の Hotlist

en: Options Menu
ja: 設定メニュー

en: File Permission Options
ja: ファイルパーミッションの設定

en: Printing Options
ja: 印刷の設定

en: Information about the current document
ja: 現在の文書についての情報

en: Your recent statusline messages
ja: 最近のステータスラインメッセージ

en: Upload Options
ja: アップロードの設定

en: Visited Links Page
ja: 訪れたリンク一覧

note: CONFIG_DEF_TITLE subtitles
en: See also
ja: こちらも参照:

en: your
ja: あなたの

en: for runtime options
ja: ランタイムオプション向け

en: compile time options
ja: コンパイル時のオプション

en: latest release
ja: 最新版

en: pre-release version
ja: プレリリース版

en: development version
ja: 開発版

note: #define AUTOCONF_CONFIG_CACHE
en: The following data were derived during the automatic configuration/build
    process of this copy of Lynx.  When reporting a bug, please include a copy
    of this page.
ja: 以下のデータはこの Lynx のコピーが自動的に設定/構築される過程で
    得られたものです。バグを報告する際には、このページのコピーを
    含めてください。

note: #define AUTOCONF_LYNXCFG_H
en: The following data were used as automatically-configured compile-time
    definitions when this copy of Lynx was built.
ja: 以下のデータは、この Lynx のコピーがビルドされた際に、自動的に設定された
    コンパイル時定義として使われたものです。

note: #define DIRED_NOVICELINE
en:   C)reate  D)ownload  E)dit  F)ull menu  M)odify  R)emove  T)ag  U)pload
ja:   [c]作成 [d]ダウンロード [e]編集 [f]フルメニュー [m]変更 [r]削除 [t]タグ [u]アップロード

en: Failed to obtain status of current link!
ja: 現在のリンクのステータスの入手に失敗しました!

note: #define INVALID_PERMIT_URL
en: Special URL only valid from current File Permission menu!
ja: 特別 URL は現在のファイル許可メニューからのみ有効です!

en: External support is currently disabled.
ja: 外部サポートは現在無効になっています。

note: new with 2.8.4dev.21
en: Changing working-directory is currently disabled.
ja: 作業ディレクトリの変更は現在無効になっています。

en: Linewrap OFF!
ja: 行ラップ オフ!

en: Linewrap ON!
ja: 行ラップ オン!

en: Parsing nested-tables toggled OFF!  Reloading...
ja: 入れ子テーブルの解析 トグルオフ! 再読み込み中...

en: Parsing nested-tables toggled ON!  Reloading...
ja: 入れ子テーブルの解析 トグルオン! 再読み込み中...

en: Shifting is disabled while line-wrap is in effect
ja: 行ラップが有効な間、移動は無効になっています

en: Trace not supported
ja: 追跡はサポートされていません。

en: Username for '%s' at %s '%s%s':
ja: '%s' のための %s '%s%s' におけるユーザ名:

en: This client doesn't know how to compose proxy authorization information for scheme
ja: このクライアントはこのスキーム向けにプロキシ認証情報を構成することができません

en: This client doesn't know how to compose authorization information for scheme
ja: このクライアントはこのスキーム向けに認証情報を構成することができません

en: Invalid header '%s%s%s%s%s'
ja: 不正なヘッダ '%s%s%s%s%s' です

en: Proxy authorization required -- retrying
ja: プロキシ認証が必要です -- 再試行しています

en: Access without authorization denied -- retrying
ja: 認証無しのアクセスは拒否されました -- 再試行しています

en: Access forbidden by rule
ja: 規則によりアクセスは禁止されています。

en: Document with POST content not found in cache.  Resubmit?
ja: POST コンテンツを含むドキュメントはキャッシュの中にありませんでした。再送信しますか?

en: Loading incomplete.
ja: 読み込みが中断されました。

en: **** HTAccess: socket or file number returned by obsolete load routine!
ja: *** HTAccess: ソケットかファイルの番号が、旧式の読み込みルーチンから返されています!

en: **** HTAccess: Internal software error.  Please mail lynx-dev@nongnu.org!
ja: **** HTAccess: ソフトウェア内部のエラーです。lynx-dev@nongnu.org にメールで報告してください!

en: **** HTAccess: Status returned was: %d
ja: **** HTAccess: 返ってきたステータスは: %d

note: * hack: if we fail in HTAccess.c * avoid duplicating URL, oh.
en: Can't Access
ja: アクセスできません。

en: Unable to access document.
ja: 文書にアクセスできません。

en: Enter password for user %s@%s:
ja: ユーザ %s@%s のパスワードを入力:

en: Unable to connect to FTP host.
ja: FTP ホストに接続できません。

en: close master socket
ja: マスターソケットが閉じます

en: socket for master socket
ja: マスターソケット用ソケット

note: * It's a symbolic link, does the user care about knowing if it is * symbolic?  I think so since it might be a directory.
en: Symbolic Link
ja: シンボリックリンク

en: Receiving FTP directory.
ja: FTP ディレクトリを受信中

en: Transferred %d bytes (%5d)
ja: %d バイト転送済 (%5d)

en: connect for data
ja: データに接続

en: Receiving FTP file.
ja: FTP ファイルを受信中

en: Could not set up finger connection.
ja: finger 接続を用意できませんでした。

en: Could not load data (no sitename in finger URL)
ja: データが読み込めませんでした(finger URL にサイト名が指定されていません)

en: Invalid port number - will only use port 79!
ja: 不正なポート番号です - ポート 79 のみを使います!

en: Could not access finger host.
ja: finger ホストに接続できません。

en: No response from finger server.
ja: finger サーバが応答しません。

en: Username for news host '%s':
ja: ニュースホスト '%s' でのユーザ名:

en: Change username?
ja: ユーザ名を変更しますか?

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Password for news host '%s':
ja: ニュースホスト '%s' のパスワード:

en: Change password?
ja: パスワードを変更しますか?

en: No matches for: %s
ja: 該当するものがありません: %s

en: 
    No articles in this group.
ja: 
    このグループ内には記事がありません。

en: 
    No articles in this range.
ja: 
    この範囲には記事がありません。

note: * Set window title.
en: %s,  Articles %d-%d
ja: %s、記事 %d-%d

en: Earlier articles
ja: 以前の記事

en: 
    There are about %d articles currently available in %s, IDs as follows:
ja: 
    現在 %d 通ほどの記事を %s で読むことができます。ID は以下の通り:

en: All available articles in
ja: 以下で読める全記事:

en: Later articles
ja: その後の記事

en: Post to
ja: 以下へポスト:

en: This client does not contain support for SNEWS URLs.
ja: このクライアントには SNEWS URL のサポートが含まれていません。

en: No target for raw text!
ja: 生テキスト向けのターゲットがありません!

en: Connecting to NewsHost ...
ja: ニュースホストに接続中 ...

en: Could not access %s.
ja: %s にアクセスできません。

en: Can't read news info.  News host %.20s responded: %.200s
ja: ニュース情報が読めません。ニュースホスト %.20s の応答: %.200s

en: Can't read news info, empty response from host %s
ja: ニュース情報が読めません。ホスト %s からの応答は空です

note: * List available newsgroups.  - FM
en: Reading list of available newsgroups.
ja: 利用可能なニュースグループのリストを読み込み中。

en: Reading list of articles in newsgroup.
ja: ニュースグループ内の記事のリストを読み込み中。

note: * Get an article from a news group.  - FM
en: Reading news article.
ja: ニュース記事を読み込み中。

en: Sorry, could not load requested news.
ja: ううむ、要求されたニュースを読み込めませんでした。

en: Address has invalid port
ja: アドレスに不正なポートが指定されています

en: Address length looks invalid
ja: アドレス長が不正のようです

en: Unable to locate remote host %s.
ja: リモートホスト %s の位置を特定できません。

note: Not HTProgress, so warning won't be overwritten immediately; * but not HTAlert, because typically there will be other * alerts from the callers.  - kw
en: Invalid hostname %s
ja: %s は不正なホスト名です

en: Making %s connection to %s
ja: %s で %s に接続中

en: socket failed.
ja: ソケットが失敗しました。

en: socket failed: family %d addr %s port %s.
ja: ソケットが失敗しました: ファミリ %d アドレス %s ポート %s。

en: Could not make connection non-blocking.
ja: 接続を非ブロッキングにできませんでした。

en: Connection failed (too many retries).
ja: 接続に失敗しました (再試行が多すぎます)

en: Could not restore socket to blocking.
ja: ブロッキングのためのソケットを復旧できませんでした。

en: Socket read failed for 180,000 tries.
ja: 180,000 回試行しましたがソケットの読み込みに失敗しました。

en: Address contains a username: %s
ja: アドレスはユーザ名 %s を含んでいます

en: This client does not contain support for HTTPS URLs.
ja: このクライアントは HTTPS URL をサポートしていません。

en: Unable to connect to remote host.
ja: リモートホストに接続できません。

en: Retrying connection without TLS.
ja: TLSを使わずに接続を再試行しています。

en: SSL error:host(%s)!=cert(%s)-Continue?
ja: SSLエラー: ホスト(%s) が cert(%s) と一致しません 続けますか?

en: Secure %d-bit %s (%s) HTTP connection
ja: セキュアな %d ビット %s (%s) HTTP 接続

en: Sending HTTP request.
ja: HTTP リクエストを送信中

en: Unexpected network write error; connection aborted.
ja: 突然のネットワーク書き込みエラー: 接続が中断されました。

en: HTTP request sent; waiting for response.
ja: HTTP リクエストを送信しました: 応答を待っています

en: Unexpected network read error; connection aborted.
ja: 突然のネットワーク読み込みエラー: 接続が中断されました。

note: * HTTP/1.1 Informational statuses. * 100 Continue. * 101 Switching Protocols. * > 101 is unknown. * We should never get these, and they have only the status * line and possibly other headers, so we'll deal with them by * showing the full header to the user as text/plain.  - FM
en: Got unexpected Informational Status.
ja: 予期しない Informational Status を受け取りました。

note: * Reset Content.  The server has fulfilled the request but * nothing is returned and we should reset any form * content.  We'll instruct the user to do that, and * restore the current document.  - FM
en: Request fulfilled.  Reset Content.
ja: リクエストが実行されました。コンテントをリセットしてください。

note: Not Modified * We didn't send an "If-Modified-Since" header, so this * status is inappropriate.  We'll deal with it by showing * the full header to the user as text/plain.  - FM
en: Got unexpected 304 Not Modified status.
ja: 予期せぬ 304 Not Modified ステータスを受け取りました。

en: Redirection of POST content requires user approval.
ja: POST コンテントのリダイレクションにはユーザの承認が必要です。

en: Have POST content.  Treating Permanent Redirection as Temporary.
ja: POST コンテントを含んでいます。永続的なリダイレクションを一時的なものとして扱います。

en: Retrying with access authorization information.
ja: アクセス認証情報付きで再試行しています。

en: Show the 401 message body?
ja: 401 メッセージ本体を見ますか?

en: Show the 407 message body?
ja: 407 メッセージ本体を見ますか?

note: * Bad or unknown server_status number.  Take a chance and hope * there is something to display.  - FM
en: Unknown status reply from server!
ja: サーバからの不明なステータスリプライです!

en: remote %s session:
ja: リモート %s セッション:

en: Could not connect to WAIS server.
ja: WAIS サーバに接続できません。

en: Could not open WAIS connection for reading.
ja: 読み込みのための WAIS 接続を開けませんでした。

en: Diagnostic code is
ja: 診断コードは

en: Index
ja: インデックス

en:  contains the following %d item%s relevant to "
ja:  は以下の %d アイテム%sを含んでいます。これが関連するのは"

en: The first figure after each entry is its relative score,
ja: 各エントリの後の最初の数字はその相対スコアである

en: the second is the number of lines in the item.
ja: 第二の数字はアイテム内における行番号です。

en:  (bad file name)
ja:  (不正なファイル名)

en: (bad doc id)
ja: (不正なドキュメント ID)

en: (Short Header record, can't display)
ja: (短いヘッダレコード、表示不能)

en: 
    Long Header record, can't display
ja: 
    長いヘッダレコード、表示不能

en: 
    Text record
ja: 
    テキストレコード

en: 
    Headline record, can't display
ja: 
    ヘッドラインレコード、表示不能

en: 
    Code record, can't display
ja: 
    コードレコード、表示不能

en: Syntax error in WAIS URL
ja: WAIS URL の構文エラーです。

en:  (WAIS Index)
ja: (WAIS インデックス)

en: WAIS Index:
ja: WAIS インデックス:

en: This is a link for searching the
ja: これは以下を検索するためのリンクです:

en:  WAIS Index.
ja:  WAIS インデックス。

en: 
    Enter the 's'earch command and then specify search words.
ja: 
    検索コマンド 's' を入力し、検索する言葉を指定してください。

en:  (in
ja:  (含まれているのは

en: WAIS Search of "
ja: WAIS サーチ 対象: "

en: " in:
ja: " 含まれるのは:

en: HTWAIS: Request too large.
ja: HTWAIS: リクエストが大きすぎます。

en: Searching WAIS database...
ja: WAIS データベースを検索しています...

en: Search interrupted.
ja: 検索が中断されました。

en: Can't convert format of WAIS document
ja: WAIS ドキュメントの形式に変換できません。

en: HTWAIS: Request too long.
ja: HTWAIS: リクエストが長すぎます。

note: * Actually do the transaction given by request_message.
en: Fetching WAIS document...
ja: WAIS ドキュメントを取得中...

note: display_search_response(target, retrieval_response, wais_database, keywords);
en: No text was returned!
ja: 返ってきたテキストはありません!

en:  NOT GIVEN in source file;
ja:  以下のソースファイルで指定されて*いません*:

en:  WAIS source file
ja:  WAIS ソースファイル

en:  description
ja:  説明

en: Access links
ja: リンクにアクセス

en: Direct access
ja: 直接アクセス

note: * Proxy will be used if defined, so let user know that - FM *
en:  (or via proxy server, if defined)
ja: (あるいはプロキシサーバ経由で、もし定義されていれば)

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Host
ja: ホスト

en: Memory exhausted, display interrupted!
ja: メモリを使いきりました。表示を中断します!

en: Memory exhausted, will interrupt transfer!
ja: メモリを使いきりました。転送を中断します!

en:  *** MEMORY EXHAUSTED ***
ja: *** メモリを使いきりました ***

en: unknown field or link
ja: 未知のフィールドまたはリンクです

en: text entry field
ja: テキスト入力フィールド

en: password entry field
ja: パスワード入力フィールド

en: checkbox
ja: チェックボックス

en: radio button
ja: ラジオボタン

en: submit button
ja: 送信ボタン

en: reset button
ja: リセットボタン

en: popup menu
ja: ポップアップメニュー

en: hidden form field
ja: 隠されたフォームフィールド

en: text entry area
ja: テキスト入力エリア

en: range entry field
ja: 範囲入力フィールド

en: file entry field
ja: ファイル入力フィールド

en: text-submit field
ja: テキスト送信フィールド

en: image-submit button
ja: 画像送信ボタン

en: keygen field
ja: keygen フィールド

en: unknown form field
ja: 未知のフォームフィールド

en: Can't open file for uploading
ja: アップロードするファイルが開けません。

en: Submitting %s
ja: %s を送信中

note: ugliness has happened; inform user and do the best we can
en: Hang Detect: TextAnchor struct corrupted - suggest aborting!
ja: ハング検出: TextAnchor 構造体が壊れました - 終了をお勧めします!

note: don't show previous state
en: Wrap lines to fit displayed area?
ja: 表示領域に収まるよう行を折り返しますか?

en: Very long lines have been wrapped!
ja: 長すぎる行は折り返されます!

en: Very long lines have been truncated!
ja: 長すぎる行は切り詰められます!

en: bytes
ja: バイト

en: Read %s of %s of data
ja: %s (%s 中) 読み込み済

en: Read %s of data
ja: %s 読み込み済

en: , %s/sec
ja: 、%s/秒

en:  (stalled for %s)
ja:  (%s 秒停止中)

en: , ETA %s
ja: 、 ETA %s 秒

en:  (Press 'z' to abort)
ja:  ([z] で中止)

en: Description:
ja: 説明:

en: (none)
ja: (なし)

en: Filepath:
ja: ファイルへのパス:

en: (unknown)
ja: (不明)

en: Document has only hidden links.  Use the 'l'ist command.
ja: 文書には隠しリンクしかありません。[l]から辿ってください。

en: Source cache error - disk full?
ja: ソースキャッシュエラーです - ディスクが一杯かも?

en: Source cache error - not enough memory!
ja: ソースキャッシュエラーです - メモリが足りません!

en:      This file is an HTML representation of the X Mosaic hotlist file.
         Outdated or invalid links may be removed by using the
         remove bookmark command, it is usually the 'R' key but may have
         been remapped by you or your system administrator.
ja:      このファイルは X Moasaic ホットリストファイルを HTML にしたものです。
         旧式ないし不正なリンクは、ブックマーク削除コマンドで削除できます。
         このコマンドは通常 [r] キーに割り当てられていますが、あなたかシステム
         管理者によって変更されているかもしれません。

en:      You can delete links by the 'R' key<br>
    <ol>
ja:      [r] キーでリンクを削除できます<br>
    <ol>

en:      You can delete links using the remove bookmark command.  It is usually
         the 'R' key but may have been remapped by you or your system
         administrator.
ja:      リンクはブックマーク削除コマンドで削除できます。このコマンドは
         通常 [r] キーに割り当てられていますが、あなたかシステム管理者によって
         変更されているかもしれません。

en:      This file also may be edited with a standard text editor to delete
         outdated or invalid links, or to change their order.
ja:      また、標準的なテキストエディタを使ってこのファイルを編集し、
         古かったり間違ったりしているリンクを削除したり、
         順番を変えたりすることもできます。

en: Note: if you edit this file manually
          you should not change the format within the lines
          or add other HTML markup.
          Make sure any bookmark link is saved as a single line.
ja: 注意: このファイルを手で編集する際には、各行のフォーマットを
          変更したり、他の HTML マークアップを加えたりしてはなりません。
          ブックマークのリンクは一行に収まるようにしてください。

en: File may be recoverable from %s during this session
ja: このセッションの間は %s からファイルを復旧することができるかもしれません

note: * Neither the path as given nor any components examined by backing up * were stat()able.  - kw
en: Unable to access cgi script
ja: cgi スクリプトにアクセスできません

en: Good Advice
ja: 良いアドバイス

en: An excellent http server for VMS is available via
ja: VMS にしてはなかなか優れた http サーバが以下から利用可能です:

en: this link
ja: このリンク

en: It provides state of the art CGI script support.
ja: 現在望みうる最高水準の CGI スクリプトサポートを備えています。

en: Exiting via interrupt:
ja: 終了します 原因: 割り込み

en: (from a previous session)
ja: (以前のセッションから)

en: Maximum Gobble Date:
ja: 賞味期限:

en: Internal
ja: 内部

en: cookie_domain_flag_set error, aborting program
ja: cookie_domain_flag_set エラー、プログラムを終了します

en: Terminal initialisation failed - unknown terminal type?
ja: 端末の初期化に失敗しました - 端末のタイプが不明?

en: Terminal =
ja: 端末 =

en: You must use a vt100, 200, etc. terminal with this program.
ja: このプログラムは vt100、200 などの端末上で実行してください。

en: Your Terminal type is unknown!
ja: お使いの端末タイプが分かりません!

en: Enter a terminal type:
ja: 端末タイプを入力:

en: TERMINAL TYPE IS SET TO
ja: 設定される端末タイプは

en: 
    A Fatal error has occurred in %s Ver. %s
ja: 
    致命的なエラーが %s バージョン %s で発生しました

en: 
    Please notify your system administrator to confirm a bug, and if
    confirmed, to notify the lynx-dev list.  Bug reports should have concise
    descriptions of the command and/or URL which causes the problem, the
    operating system name with version number, the TCPIP implementation, the
    TRACEBACK if it can be captured, and any other relevant information.
ja: 
    バグを確認するためシステム管理者に連絡し、もし確認されたならば lynx-dev 
    メーリングリストに連絡してください。バグ報告には、問題を起こしたコマンドか
    URL の正確な説明とオペレーティングシステム名(バージョン番号含む)、TCPIP 
    実装、もし捕捉できたならば TRACEBACK、その他の適切な情報を含めてください。

en: Editor killed by signal
ja: エディタが異常終了しました シグナル:

en: Editor returned with error status, %s
ja: エディタはエラーステータス %s を返しました

en: reason unknown.
ja: (不明)

en: Downloaded link:
ja: ダウンロードしたリンク:

en: Suggested file name:
ja: 推奨するファイル名:

en: Standard download options:
ja: 標準のダウンロード先:

en: Download options:
ja: ダウンロード先

en: Save to disk
ja: ディスクに保存

en: Save to disk disabled.
ja: ディスクに保存できません。

en: Local additions:
ja: ローカルでの追加:

en: No Name Given
ja: 名前が指定されていません

en: You selected:
ja: 選択したページ:

en: (no address)
ja: (アドレスなし)

en:  (internal)
ja:  (内部)

en:  (was internal)
ja: (かつて内部)

en:  (From History)
ja:  (履歴より)

en: You visited (POSTs, bookmark, menu and list files excluded):
ja: あなたが訪れたリンク(POST、ブックマーク、メニュー、リストファイルは除く):

en: (No messages yet)
ja: (まだメッセージは無い)

en: Invalid pointer detected.
ja: 不正なポインタが検出されました。

en: Pointer:
ja: ポインタ:

en: FileName:
ja: ファイル名:

en: LineCount:
ja: 行数:

en: Memory leak detected.
ja: メモリリークが検出されました。

en: Contains:
ja: 含む:

en: ByteSize:
ja: バイトサイズ:

en: realloced:
ja: 再割り当て:

en: Total memory leakage this run:
ja: 今回の実行でのメモリリーク総量

en: References in
ja: 右からの参照:

en: this document:
ja: この文書:

en: Visible links:
ja: 見えるリンク:

en: Hidden links:
ja: 隠されたリンク:

en: References
ja: 参照

en: Visible links
ja: 見えるリンク

en: Unable to get status of '%s'.
ja: '%s' のステータスを得ることができません。

en: The selected item is not a file or a directory!  Request ignored.
ja: 選択されたアイテムはファイルでもディレクトリでもありません。リクエストは無視されます。

en: Unable to %s due to system error!
ja: システムエラーにより %s できません!

en: Probable failure to %s due to system error!
ja: システムエラーにより %s が失敗したようです!

en: remove %s
ja: %s を削除します

en: touch %s
ja: %s を touch します

en: move %s to %s
ja: %s を %s に移動します

en: There is already a directory with that name!  Request ignored.
ja: 指定の名前を持つディレクトリがすでに存在します! リクエストは無視されました。

en: There is already a file with that name!  Request ignored.
ja: 指定の名前を持つファイルがすでに存在します! リクエストは無視されました。

en: The specified name is already in use!  Request ignored.
ja: 指定の名前はすでに使われています! リクエストは無視されました。

en: Destination has different owner!  Request denied.
ja: 目的地は所有者が異なります! リクエストは拒否されました。

en: Destination is not a valid directory!  Request denied.
ja: 目的地は正しいディレクトリではありません! 要求は拒否されました。

en: Remove all tagged files and directories?
ja: 選択した全てのファイルとディレクトリを削除しますか?

en: Enter new location for tagged items:
ja: 選択したアイテムの新しい場所を入力:

en: Path too long
ja: パスが長すぎます

en: Source and destination are the same location - request ignored!
ja: ソースと目的地が同じ場所です - 要求は無視されました!

en: Enter new name for directory:
ja: 新しいディレクトリ名を入力

en: Enter new name for file:
ja: 新しいファイル名を入力:

en: Illegal character (path-separator) found! Request ignored.
ja: 不正なキャラクタ(パスセパレータ)が見つかりました! リクエストは無視されました。

en: Enter new location for directory:
ja: ディレクトリの新しい場所を入力:

en: Enter new location for file:
ja: ファイルの新しい場所を入力:

en: Unexpected failure - unable to find trailing path separator
ja: 予期せぬ失敗 - 追うパスセパレータを見つけられません

en: Source and destination are the same location!  Request ignored!
ja: ソースと目的地が同じ場所です! リクエストは無視されます!

en: Modify name, location, or permission (n, l, or p):
ja: [n]名前、[l]場所、あるいは [p]パーミッションを変更:

en: Modify name or location (n or l):
ja: [n]名前 あるいは [l]場所を変更:

note: * Code for changing ownership needed here.
en: This feature not yet implemented!
ja: この機能はまだ実装されていません!

en: Enter name of file to create:
ja: 作成するファイル名を入力:

en: Illegal redirection "//" found! Request ignored.
ja: 不正なリダイレクション "//" を検出しました! 要求は無視されます。

en: Enter name for new directory:
ja: 新しいディレクトリ名を入力:

en: Create file or directory (f or d):
ja: ファイル [f] または ディレクトリ [d] を作成:

en: Remove file '%s'?
ja: ファイル '%s' を削除しますか?

en: Remove file?
ja: ファイルを削除しますか?

en: Remove symbolic link '%s'?
ja: シンボリックリンク '%s' を削除しますか?

en: Remove symbolic link?
ja: シンボリックリンクを削除しますか?

en: Sorry, don't know how to permit non-UNIX files yet.
ja: 非 UNIX ファイルのパーミッションはまだ扱えません。

en: Unable to open permit options file
ja: パーミッションオプションファイルが開けません

en: Specify permissions below:
ja: 以下のパーミッションを指定:

en: Owner:
ja: 所有者:

en: Group
ja: グループ

en: Others:
ja: その他:

en: form to permit
ja: 許可するフォーム

en: Invalid mode format.
ja: 不正なモードフォーマット

en: Invalid syntax format.
ja: 不正な構文フォーマット

en: Warning!  UUDecoded file will exist in the directory you started Lynx.
ja: 注意! UUDecode されたファイルはあなたが Lynx を起動したディレクトリ内に置かれます。

en: NULL URL pointer
ja: ヌル URL ポインタ

en: Executing %s
ja: %s を実行中

en: Executing system command. This might take a while.
ja: システムコマンドを実行中です。しばらくかかります。

en: Current directory:
ja: 現在のディレクトリ:

en: Current selection:
ja: 現在選択:

en: Nothing currently selected.
ja: 現在何も選択されていません。

en: tagged item:
ja: 選択されたアイテム:

en: tagged items:
ja: 選択されたアイテム:

en: Illegal filename; request ignored.
ja: 不正なファイル名です: 要求は無視されます。

note: directory not writable
en: Install in the selected directory not permitted.
ja: 選択されたディレクトリへのインストールは許可されていません。

en: The selected item is not a directory!  Request ignored.
ja: 選択されたアイテムはディレクトリではありません! 要求は無視されます。

en: Just a moment, ...
ja: お待ちください ...

en: Error building install args
ja: インストール引数を生成するのに失敗しました

en: Source and target are the same: %s
ja: ソースとターゲットが同じです: %s

en: Already in target directory: %s
ja: すでにターゲットディレクトリにいます: %s

en: Installation complete
ja: インストール完了

en: Temporary URL or list would be too long.
ja: 一時的 URL あるいはリストが長すぎるようです。

en: Sending
ja: 送信中

en: The link   %s :?: %s
ja: リンク   %s :?: %s

en: called "%s"
ja: "%s"として呼ばれる

en: in the file "%s" called "%s"
ja: ファイル "%s" で "%s" と呼ばれる

en: was requested but was not available.
ja: が要求されましたが利用できませんでした。

en: Thought you might want to know.
ja: あなたが知りたいかもしれないと思いました。

en: This message was automatically generated by
ja: このメッセージは以下によって自動的に生成されました:

en: No Winsock found, sorry.
ja: Winsock が見つかりません。

en: You MUST define a valid TMP or TEMP area!
ja: TMP ないし TEMP 領域を正しく定義しなければ*なりません*!

en: No such directory
ja: そんなディレクトリはありません

en: 
    Configuration file %s is not available.
ja: 
    定義ファイル %s が利用できません。

en: 
    Lynx character sets not declared.
ja: 
    Lynx キャラクタセットが宣言されていません。

en: 
    Lynx edit map not declared.
ja: 
    Lynx 編集マップが宣言されていません。

en: 
    Lynx file %s is not available.
ja: 
    Lynx ファイル %s は利用できません。

en: Warning:
ja: 注意:

en: persistent cookies state will be changed in next session only.
ja: 永続的クッキーの状態は次のセッションにならないと変更されません。

en: Lynx: ignoring unrecognized charset=%s
ja: Lynx: 不明なキャラクタセット %s を無視します。

en: Built on %s %s %s
ja: %s 上で %s %s にビルドされました。

en: Copyrights held by the University of Kansas, CERN, and other contributors.
ja: カンザス大学、CERN とその他の貢献者が著作権を保有し、

en: Distributed under the GNU General Public License.
ja: GNU 一般公有使用許諾契約書の下で配布されています。

en: See http://lynx.isc.org/ and the online help for more information.
ja: 詳しくは http://lynx.isc.org/ とオンラインヘルプをご覧ください。

en: USAGE: %s [options] [file]
ja: 使い方: %s [オプション] [ファイル]

en: Options are:
ja: オプション:

en: %s: Invalid Option: %s
ja: %s: 不正なオプションです: %s

en: Internal error: Invalid mouse link %d!
ja: 内部エラー: %d は不正なマウスリンクです!

en: A URL specified by the user
ja: ユーザによって指定された URL

en: Enctype multipart/form-data not yet supported!  Cannot submit.
ja: Enctype multipart/form-data はまだサポートされていません! 送信できません。

note: * Make a name for this help file.
en: Help Screen
ja: ヘルプ画面

en: System Index
ja: システムインデックス

en: Entry into main screen
ja: メイン画面への入力

en: No next document present
ja: 次のドキュメントが存在しません

en: charset for this document specified explicitly, sorry...
ja: この文書のキャラクタセットは明示的に指定されています...

en: cd to:
ja: 以下へ移動:

en: A component of path is not a directory
ja: パスの一部がディレクトリではありません

en: failed to change directory
ja: ディレクトリを変更できません

en: Reparsing document under current settings...
ja: 現在の設定の下で文書を再解釈中...

en: Fatal error - could not open output file %s
ja: 致命的エラー - 出力ファイル %s が開けません

en: -index-
ja: -インデックス-

en: lynx: Can't access startfile
ja: lynx: スタートファイルにアクセスできません

en: lynx: Start file could not be found or is not text/html or text/plain
ja: lynx: スタートファイルが見つからないか、text/html ないし text/plain ではありません

en:       Exiting...
ja:       終了します...

en: -more-
ja: -続きあり-

note: Enable scrolling.
en: You will be posting to:
ja: 投稿先:

note: * Get the mail address for the From header, offering personal_mail_address * as default.
en: 
    
     Please provide your mail address for the From: header
ja: 
    
     From: ヘッダ用にあなたのメールアドレスを指定してください

note: * Get the Subject header, offering the current document's title as the * default if this is a followup rather than a new post.  - FM
en: 
    
     Please provide or edit the Subject: header
ja: 
    
     Subject: ヘッダを編集して用意してください

en: 
    
     Please provide or edit the Organization: header
ja: 
    
    Organization: ヘッダを編集して用意してください

note: * Use the built in line editior.
en: 
    
     Please enter your message below.
ja: 
    
     以下にあなたのメッセージを入力してください。

en: Message has no original text!
ja: メッセージには元のテキストが含まれていません!

en: review/edit B)ookmarks files
ja: [b]ブックマークファイルを閲覧/編集

en: B)ookmark file:
ja: [b]ブックマークファイル

en: Use %s to invoke the Options menu!
ja: %s で設定メニューを起動します!

en: (options marked with (!) will not be saved)
ja: ((!) がついたオプションは保存されません)

en: General Preferences
ja: 全般的な設定

note: *************************************************************** User Mode: SELECT
en: User mode
ja: ユーザモード

note: Editor: INPUT
en: Editor
ja: 使用するエディタ

note: Search Type: SELECT
en: Type of Search
ja: 検索タイプ

note: *************************************************************** Cookies: SELECT
en: Cookies
ja: クッキー

en: Keyboard Input
ja: キーボード入力

note: *************************************************************** Keypad Mode: SELECT
en: Keypad mode
ja: キーパッドのモード

note: Emacs keys: ON/OFF
en: Emacs keys
ja: Emacs 風キー配列

note: VI Keys: ON/OFF
en: VI keys
ja: VI 風キー配列

note: Line edit style: SELECT well, at least 2 line edit styles available
en: Line edit style
ja: 行編集スタイル

note: Keyboard layout: SELECT
en: Keyboard layout
ja: キーボードレイアウト

note: * Display and Character Set
en: Display and Character Set
ja: 表示とキャラクタセット

note: Display Character Set: SELECT
en: Display character set
ja: 表示するキャラクタセット

en: Assumed document character set
ja: 仮定するキャラクタセット

note: * Since CJK people hardly mixed with other world * we split the header to make it more readable: * "CJK mode" for CJK display charsets, and "Raw 8-bit" for others.
en: CJK mode
ja: CJK モード

en: Raw 8-bit
ja: 生 8 ビット

note: X Display: INPUT
en: X Display
ja: X ディスプレイ

note: * Document Appearance
en: Document Appearance
ja: 文書の外見

en: Show color
ja: 色を付ける

note: Show cursor: ON/OFF
en: Show cursor
ja: カーソルを見せる

note: Show scrollbar: ON/OFF
en: Show scrollbar
ja: スクロールバーを表示

note: Select Popups: ON/OFF
en: Popups for select fields
ja: フィールド選択時にポップアップ

note: HTML error recovery: SELECT
en: HTML error recovery
ja: HTML エラーからの回復

note: Show Images: SELECT
en: Show images
ja: 画像の表示

note: Verbose Images: ON/OFF
en: Verbose images
ja: 冗長な画像表示

en: Headers Transferred to Remote Servers
ja: リモートサーバに転送されるヘッダ

note: *************************************************************** Mail Address: INPUT
en: Personal mail address
ja: 個人のメールアドレス

note: Preferred Document Character Set: INPUT
en: Preferred document character set
ja: 表示したいキャラクターセット

note: Preferred Document Language: INPUT
en: Preferred document language
ja: 表示したい言語

en: User-Agent header
ja: User-Agent ヘッダ

note: * Listing and Accessing Files
en: Listing and Accessing Files
ja: リスト表示とファイルへのアクセス

note: *************************************************************** FTP sort: SELECT
en: FTP sort criteria
ja: FTP ディレクトリのソート基準

note: Local Directory Sort: SELECT
en: Local directory sort criteria
ja: ローカルディレクトリのソート基準

note: Local Directory Order: SELECT
en: Local directory sort order
ja: ローカルディレクトリのソート順

en: Show dot files
ja: ドットファイルを表示

en: Execution links
ja: リンクを実行

note: Show transfer rate: SELECT
en: Show transfer rate
ja: 転送レートを表示

note: * Special Files and Screens
en: Special Files and Screens
ja: 特別ファイルと画面

en: Multi-bookmarks
ja: マルチブックマークを使う

en: Review/edit Bookmarks files
ja: ブックマークファイルの閲覧/編集

en: Goto multi-bookmark menu
ja: マルチブックマークメニューへ

en: Bookmarks file
ja: ブックマークファイル

note: Visited Pages: SELECT
en: Visited Pages
ja: 訪れたページ

en: View the file
ja: ファイルを閲覧

en:  Print job complete.
ja: 印刷ジョブが完了しました。

en: Document:
ja: 文書:

en: Number of lines:
ja: 行数:

en: Number of pages:
ja: ページ数:

en: pages
ja: ページ

en: page
ja: ページ

en: (approximately)
ja: (概算)

en: Some print functions have been disabled!
ja: 印刷機能の一部は使えません!

en: Standard print options:
ja: 標準の印刷先

en: Print options:
ja: 印刷先を選択:

en: Save to a local file
ja: ローカルファイルに保存

en: Save to disk disabled
ja: ディスクへの保存はできません

en: Mail the file
ja: ファイルをメールで送信

en: Print to the screen
ja: 画面に表示

en: Print out on a printer attached to your vt100 terminal
ja: あなたの vt100 端末に接続されたプリンタに印刷

en: Syntax Error parsing COLOR in configuration file:
    The line must be of the form:
    COLOR:INTEGER:FOREGROUND:BACKGROUND
    
    Here FOREGROUND and BACKGROUND must be one of:
    The special strings 'nocolor' or 'default', or
ja: 設定ファイルの COLOR を解析中にシンタックスエラーを検出しました:
    この行は以下の形式を取らなければなりません:
    COLOR:INTEGER:FOREGROUND:BACKGROUND
    
    FOREGROUND と BACKGROUND は以下のうち一つを取ります:
    特別文字列の「nocolor」、「default」、あるいは

en: Offending line:
ja: 問題の行:

en: key remapping of %s to %s for %s failed
ja: キー %s を %s へ (動作は %s) 再定義するのに失敗しました

en: key remapping of %s to %s failed
ja: キー %s を %s へ再定義するのに失敗しました

en: invalid line-editor selection %s for key %s, selecting all
ja: キー %s の行エディタ選択 %s が不正です、全体を選択します

en: setting of line-editor binding for key %s (0x%x) to 0x%x for %s failed
ja: 行エディタバインディングでキー %s (0x%x) を 0x%x (動作 は %s)に設定するのに失敗しました

en: setting of line-editor binding for key %s (0x%x) for %s failed
ja: 行エディタバインディングでキー %s (0x%x) を動作 %sに設定するのに失敗しました

en: Lynx: cannot start, CERN rules file %s is not available
ja: Lynx: 開始できません。CERN ルールファイル %s が利用できません

en: (no name)
ja: (名前無し)

en: More than %d nested lynx.cfg includes -- perhaps there is a loop?!?
ja: lynx.cfg インクルードが %d 回以上の入れ子になっています -- おそらくループがあるのでは!?

en: Last attempted include was '%s',
ja: 最後に試みたインクルードは '%s' で、

en: included from '%s'.
ja: '%s' からインクルードされています。

en: The following is read from your lynx.cfg file.
ja: 以下はあなたの lynx.cfg ファイルから読み込まれた情報です。

en: Please read the distribution
ja: 配布の

en: for more comments.
ja: には詳細な注が付いていますので参照してください。

en: RELOAD THE CHANGES
ja: 変更を再読み込み

en: Your primary configuration
ja: 最初に参照される設定ファイルは

en: Directory that you are currently viewing
ja: 現在見ているディレクトリ

en: Name:
ja: 名前:

en: Directory that you have currently selected
ja: 現在選択しているディレクトリ

en: File that you have currently selected
ja: 現在選択しているファイル

en: Symbolic link that you have currently selected
ja: 現在選択しているシンボリックリンク

en: Item that you have currently selected
ja: 現在選択しているアイテム

en: Full name:
ja: フルネーム:

en: Unable to follow link
ja: リンクを辿れません

en: Points to file:
ja: ファイルへのポイント:

en: Name of owner:
ja: 所有者の名前:

en: Group name:
ja: グループの名前:

en: File size:
ja: ファイルサイズ:

note: * Include date and time information.
en: Creation date:
ja: 作成日時:

en: Last modified:
ja: 最終変更日時:

en: Last accessed:
ja: 最後にアクセスされた日時:

en: Access Permissions
ja: アクセス許可

en: File that you are currently viewing
ja: 現在あなたが見ているファイル

en: Linkname:
ja: リンク名

en: Charset:
ja: キャラクタセット:

en: Server:
ja: サーバ:

en: Date:
ja: 日時:

en: Last Mod:
ja: 最終更新:

en: Language:
ja: 言語:

en: Post Data:
ja: Post データ:

en: Post Content Type:
ja: Post コンテントタイプ:

en: Owner(s):
ja: 所有者:

en: size:
ja: サイズ:

en: lines
ja: 行

en: forms mode
ja: 複数フォームモード

en: source
ja: ソース

en: normal
ja: 通常

en: , safe
ja: 、安全

en: , via internal link
ja: 、内部リンク経由

en: , no-cache
ja: 、キャッシュ無し

en: , ISMAP script
ja: 、ISMAP スクリプト

en: , bookmark file
ja: 、ブックマークファイル

en: mode:
ja: モード:

en: Link that you currently have selected
ja: 現在選択しているリンク

en: Method:
ja: メソッド:

en: (Form field)
ja: (フォームフィールド)

en: No Links on the current page
ja: 現在のページにはリンクがありません

en: Syntax Error parsing style in lss file:
    [%s]
    The line must be of the form:
    OBJECT:MONO:COLOR (ie em:bold:brightblue:white)
    where OBJECT is one of EM,STRONG,B,I,U,BLINK etc.
ja: lss ファイルのスタイルを解析中にシンタックスエラーを検出しました:
    [%s]
    この行は以下の形式でなければなりません:
    OBJECT:MONO:COLOR (em:bold:brightblue:white から選ぶ)
    OBJECT は EM、STRONG、B、I、U、BLINK などから一つ選びます。

en: here is a list of the history stack so that you may rebuild
ja: 以下は再構築のための履歴スタックのリストです。

en: ERROR! - upload command is misconfigured
ja: エラー! - アップロードコマンドの設定が間違っています。

en: Illegal redirection "../" found! Request ignored.
ja: 不正なリダイレクション "../" を発見! リクエストは無視されます。

en: Illegal character "/" found! Request ignored.
ja: 不正なキャラクタ "/" 発見! リクエストは無視されます。

en: Illegal redirection using "~" found! Request ignored.
ja: 不正なリダイレクション "~" 発見! リクエストは無視されます。

en: Unable to upload file.
ja: ファイルをアップロードできません。

en: Upload To:
ja: 以下にアップロード:

en: Upload options:
ja: アップロードオプション:

en: Unexpected access protocol for this URL scheme.
ja: この URL スキームでは想定されていないアクセスプロトコルです。

en: Too many tempfiles
ja: 一時ファイルが多すぎます

en: unknown restriction
ja: 不明な制限

en: No restrictions set.
ja: 制限は設定されていません。

en: Restrictions set:
ja: 制限を以下に設定:

en: Cannot find HOME directory
ja: HOME ディレクトリが見つかりません

en: Normally disabled.  See ENABLE_LYNXRC in lynx.cfg
ja: 通常は無効になっています。lynx.cfg の ENABLE_LYNXRC の部分を参照して下さい

en: preferred_language specifies the language in MIME notation (e.g., en,
    fr, may be a comma-separated list in decreasing preference)
    which Lynx will indicate you prefer in requests to http servers.
    If a file in that language is available, the server will send it.
    Otherwise, the server will send the file in its default language.
ja:  ----
